A 3-as metróba önthetik a pénzt a Bálnából

Mégsem lett Budapest új jelképe a Demszky-korszak korrupciógyanús szimbóluma, amelyet értékesíthetnek.

2017. 09. 26. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem az a fő kérdés, hogy a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank vagy bárki más veszi-e meg a ferencvárosi Duna-parton álló, Bálna nevű építményt, hanem az: a fővárosnak miért és milyen áron kell megszabadulnia egyik legértékesebb ingatlanától. Így összegezhető az ügyben a fővárosi ellenzéki pártok – egyébként jórészt egymással is ütköző – véleménye a nyár óta újra előkerült privatizációval kapcsolatban.

A fellobbant vitát az váltotta ki, hogy a Fővárosi Közgyűlés szeptember 27-re összehívott ülésére Bagdy Gábor (Fidesz–KDNP) főpolgármester-helyettes ismét beterjesztette azt az értékesítési koncepciót, amit még a júniusban tapasztalt felháborodás hatására visszavont. A nyílt pályázaton meghirdetendő, minimálisan 11 milliárd forintért való értékesítés előterjesztése némileg módosult: a leendő vevőnek már nem kell bíbelődnie az egykori közraktárakból kialakított üvegépítmény csaknem 10 ezer négyzetméteres ingatlanának s a hozzáépített közel 3000 négyzetméteres mélygarázs telkének egyesítésével: ezt a főváros, közpénzből, már el is végezte. Ugyancsak nem kellene a vevőnek gondoskodnia a Bálnában jelenleg működő Budapesti Történeti Múzeum / Új Budapest Galéria, valamint a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ elhelyezésével. Előbbi intézménnyel a főváros, még az ügylet előtt – a hatályban lévő használati megállapodás helyett – tízéves bérleti szerződést kötne. Tehát az eladás a közszolgáltatást végző bérlőkkel együtt történne, de a többi kilenc magánbérlőt – közöttük a Fővárosi Önkormányzat Csarnok- és Piacigazgatóságát – a vevőnek kell kiköltöztetnie.

Ismét a korábbi érdeklődő, vagyis a nemzeti bank lesz az új tulajdonos a Hvg.hu szerint, de a nyílt pályázat lezárásáig ez csak találgatásnak nevezhető. Az ügyhöz tartozik, hogy Tarlós István főpolgármester a Magyar Nemzetnek két évvel ezelőtt a jegybank valóban létező érdeklődésétől függetlenül azt nyilatkozta, hogy „a 3-as metró felújításához, új villamosvonalak építéséhez, a járművek cseréjéhez 2018-ig évente 20 milliárd forint saját forrás kell a fővárosnak”. A Bálnáról a városvezetés azt állítja: „Nem biztosítható a komplexum önkormányzati keretek közötti nyereséges üzemeltetése.”

Tokody Marcell fővárosi képviselő (Jobbik) ellenzi a kiárusítást; nem fogadja el, hogy a nemzeti bank vagy bármely más piaci szereplő jobb gazda volna az önkormányzatnál. Felidézte, hogy a 2010 előtti balliberális korszak bűnös privatizációinál is mindig ez volt a hivatkozási alap.

Horváth Csabát (MSZP) mélységesen felháborította a kiárusítás újabb terve. Szerinte a családi ezüstöt éli fel most a fideszes városvezetés, ahelyett, hogy a XIX. és a XXI. századot összekötő épületegyüttes méltó hasznosításán gondolkodnának. A szocialista politikus szerint a tulajdonnak önkormányzati kézben kellene maradnia, legfeljebb a működtetést, az üzemeltetést volna célszerű piaci szereplőre bízni.

Csárdi Antal (LMP) szerint valójában nem ördögtől való az értékesítés, ám – mint kifejtette – jóval többet ér az ingatlan, mint az előterjesztésben jelzett 11 milliárd forint. Ezért szerinte újabb értékbecslést kellene készíteni a páratlan Duna-parti panorámájú Bálnára, különben csak elkótyavetyélhetik az értékes, de jelentős részben ma is kihasználatlan ingatlant.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.