Hajthatatlan mobilgát-ügyben a főváros vezetése

Tarlós István szerint silány fércmű az alternatíva. Lányi Andrásék méltányos szakmai vitát kérnek.

2017. 09. 23. 15:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kíván semmiféle alternatív javaslatról, nyomvonalról még csak tárgyalni sem Budapest Fidesz–KDNP-s vezetése a római-parti mobil gátról hozott korábbi döntéssel szemben – derült ki a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésére beterjesztett előterjesztésből. A Szeneczey Balázs külsős főpolgármester-helyettes jegyezte dokumentum nem is tár alternatívát a fővárosi képviselők elé a csillaghegyi öblözet árvízvédelmére, a határozati javaslatban csakis a part menti változatot elfogadó 2017. április 5-i döntés változatlan tartalmú fenntartását kéri.

Tarlós István kormánypárti főpolgármester korábban azt ígérte, hogy a Fővárosi Közgyűlés elé terjeszti a Lányi András író, filozófus, környezetvédő által szerkesztett, vízügyi, tájépítész és szociológus szakemberek készíttette javaslatot. Ez végül úgy valósult meg, hogy a civileknek a Nánási út és a Királyok útja nyomvonalát felvető, a Római-part természetközeli megőrzését célzó javaslatából az egyik melléklet lett. Két másik pedig a Lányi-féle anyag „szakmai” bírálatát tartalmazza, amely egyébként az előterjesztés magyarázó részében folytatódik, s egyben csaknem azonos terjedelemben pozitív ellenpontként bemutat a Duna-parti változatot támogató nyolc tanulmányból hatot.

A főpolgármester-helyettes kitért a Római-part sorsáról szóló esetleges népszavazásra, felsorolta az idevonatkozó jogszabályhelyeket, valamint azt, hogy addig, amíg a Kúria nem dönt egy már beadott kezdeményezés kérdésének hitelesítéséről, addig a Fővárosi Közgyűlés nem is dönthet a témáról. A népszavazást az Együtt és a Párbeszéd kezdeményezte a most megerősíteni kívánt határozat hatályon kívül helyezésére.

A városvezetés második javaslata a fővárosi városfejlesztési bizottságára bízná annak vizsgálatát, hogy egyáltalán „indokoltnak tartja-e fővárosi szintű helyi népszavazás” kezdeményezését.

– Betartottam ezt az ígéretemet is, felvetettem a kérdést – mondta a Magyar Nemzet kérdésére Tarlós István. Hozzáfűzte: szerinte az előterjesztés visszaigazolja a valóságot, s annak megfelelően mutatja be az elkészült tanulmányokat. Kiemelte: Lányi Andráséknak másfél hónapjuk volt, de silány fércművet tettek le az asztalra. – Ez lenne az alternatíva? – tette fel a kérdést Budapest vezetője. Tarlós Istvánnak meggyőződése, hogy a mobil gát ellenzői csak húzzák az időt, az árvízvédelmi mű építését gátolják, s végső céljuk, hogy megakadályozzák a beruházást úgy, hogy azért szemernyi felelősséget sem vállalnak.

Lányi András lapunkhoz eljuttatta a fővárosi képviselőknek címzett nyílt levelét, amelyben immár sokadszor a felvetődött alternatív megoldások azonos mélységű vizsgálatát szorgalmazta. – Javaslattevő társaim nevében ismételten kérem, hogy ne döntsenek a főpolgármester-helyettes előterjesztéséről, amíg a méltányos feltételek között zajló nyilvános párbeszéd feltételeiről nem gondoskodtak, és a megalapozott véleményformálás lehetőségét nem biztosították a maguk számára – olvasható a nyílt levélben, amely indítványozza a döntés elhalasztását, a szakmai álláspontok szembesítését, a megalapozó vizsgálatok és modellszámítások elvégzését. – A cáfolatok semmibevétele, a javaslattevőkkel szembeni vádaskodás nem segíti az elfogulatlan döntéshozatalt – hangsúlyozta Lányi.

– Egyetlenegy fővárosi képviselő sincs döntési helyzetben – állítja az ellenzéki Jobbik és az MSZP, egyaránt hiányolva az elmaradt szakmai vizsgálatokat és vitákat. Az LMP utóbbiak pótlására módosító javaslattal készül a szerdai tanácskozásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.