Hiába tapasztalják a szakmabeliek és a laikusok is, milyen égető probléma az egészségügyben a szakemberhiány, az ideihez hasonlóan több területen jövőre is megdöbbentően alacsony az államilag támogatott szakképesítési keretszám ezen a területen. Mint megtudtuk, a jelenlegi tervek szerint vannak olyan megyék, ahol jövőre már egyáltalán nem lenne állami támogatás például mentőápoló-, fogászatiasszisztens- vagy gyakorló klinikai laboratóriumi asszisztens- képzés esetében.
A szakképzésért és felnőttképzésért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) évek óta előre meghatározza, mely szakképesítéseket támogathat az állam korlátlanul vagy korlátozottan, illetve azt, hogy melyek finanszírozásához nem járul hozzá egyáltalán.
A 2018–2019-es keretszámokat bemutató, lapunk által megismert kormányrendelet tervezete szerint gyakorló klinikai laboratóriumi asszisztensképzés esetében Békés, Fejér, Heves, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Zala, Veszprém és Vas megyében nem jár majd támogatás a szakképzési központoknak. Rosszul járnak a gyógymasszőrnek készülők is, ugyanis Hajdú-Bihar és Veszprém megyében sem támogatják ezt a képzést. A helyzet Veszprém megyében a legrosszabb, ott ugyanis a tervek szerint a mentőápoló-, a gyógyszertáriasszisztens- és a fogászatiasszisztens-képzést sem támogatják jövőre.
A gyógyszertári asszisztensek esetében nem támogatott a képzés Veszprém mellett Fejér, Heves, Vas és Zala megyében sem, míg a fogászati asszisztensnek készülők nehéz helyzetbe kerülhetnek Fejér, Komárom-Esztergom, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Zala és Veszprém megyében. Az, hogy milyen sok helyen vált nem támogatottá az egészségügyi szakképzés, abból is látható, hogy a felsorolt szakmák közül az idei évben még csak a gyakorló klinikai laboratóriumi és a gyógyszertári asszisztensek esetében nem volt támogatott a képzés néhány megyében.
Egyes szakmák esetében egyébként hiába kapnak lehetőséget a szakképzési központok, hogy államilag támogatott helyet biztosítsanak, azok csupán korlátozott számban érhetők el. Lapunk összesítése szerint a csecsemő- és gyermekápolók esetében 16, mentőápolóknál 14, az ápolóknál pedig 8 megyében és Budapesten is korlátozott a finanszírozás. Ez azért problémás és érthetetlen, mert ezekből a szakmákból gyakran alakul ki súlyos hiány az intézményekben.