Vitrin még nincs, vándorkiállításra küldik a Seuso-kincset

A római leletgyűjtemény várhatóan novemberig járja az országot, addigra tárolóvitrint is vásárolhatnak a kincseknek.

MN
2017. 09. 11. 20:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Közlöny hétfői számában megjelent kormányhatározat szerint az úgynevezett Seuso-kincs, „az egykori Pannonia provincia területén fellelt, az egyetemes antik kultúra egyik legnagyobb értékű lelete” magyarországi bemutatására Kaposvár, Kecskemét, Miskolc, Nyíregyháza, Székesfehérvár és Zalaegerszeg megyei jogú városokban vándorkiállítást szerveznek.

A Seuso-kincs szállításáról, útvonala biztosításáról a Magyar Nemzeti Bank bevonásával a rendőrség gondoskodik majd. A tárolóvitrinek beszerzésére, a szükséges restaurálási munkák elvégzésére, a vándorkiállítás teljes körű megtervezésére 300 millió forintot fordítanak az idei költségvetésben – írja az MTI.

Lapunk információi szerint azonban éppen a vitrinek hiánya vezethetett a vándorkiállítás megszervezéséhez: a végső kiállítóhelynek számító Nemzeti Múzeum már tavaly decemberben közbeszerzési eljárást írt ki a szuperbiztos tárolóedényekre, de az elsőre magasnak tartott ár és a bürokratikus nehézségek miatt végül csak az idén novemberben érkezhetnek meg a múzeumba a vitrinek, és várhatóan addig a Seuso-kincs is mozgásban marad.

A kormányhatározat kimondja azt is, hogy az általános és középfokú iskolák, valamint a gyógypedagógiai, „konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmények” tanulói kísérővel, az iskola által szervezett csoporttal – akár szombaton is – díjmentes vasúti utazással tekinthetik meg a Seuso-kincs magyarországi vándorkiállítását.

A Seuso-kincs a legjelentősebb ismert késő római ötvösművészeti leletegyüttes, amelyet néhány évtizeddel ezelőtt, a 70-es években találtak meg Magyarországon, majd illegális körülmények között jutott ki az országból.

A magyar kormány a kincset két lépésben – az első hét darabot 2014-ben, a második felét az idén nyáron – szerezte vissza, és hatalmas összeget, 13,2 milliárd forintnyi közpénzt fizetett érte. A leletegyüttest augusztus végéig a Parlamentben lehetett megtekinteni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.