A Magyar Közlöny hétfői számában megjelent kormányhatározat szerint az úgynevezett Seuso-kincs, „az egykori Pannonia provincia területén fellelt, az egyetemes antik kultúra egyik legnagyobb értékű lelete” magyarországi bemutatására Kaposvár, Kecskemét, Miskolc, Nyíregyháza, Székesfehérvár és Zalaegerszeg megyei jogú városokban vándorkiállítást szerveznek.
A Seuso-kincs szállításáról, útvonala biztosításáról a Magyar Nemzeti Bank bevonásával a rendőrség gondoskodik majd. A tárolóvitrinek beszerzésére, a szükséges restaurálási munkák elvégzésére, a vándorkiállítás teljes körű megtervezésére 300 millió forintot fordítanak az idei költségvetésben – írja az MTI.
Lapunk információi szerint azonban éppen a vitrinek hiánya vezethetett a vándorkiállítás megszervezéséhez: a végső kiállítóhelynek számító Nemzeti Múzeum már tavaly decemberben közbeszerzési eljárást írt ki a szuperbiztos tárolóedényekre, de az elsőre magasnak tartott ár és a bürokratikus nehézségek miatt végül csak az idén novemberben érkezhetnek meg a múzeumba a vitrinek, és várhatóan addig a Seuso-kincs is mozgásban marad.
A kormányhatározat kimondja azt is, hogy az általános és középfokú iskolák, valamint a gyógypedagógiai, „konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézmények” tanulói kísérővel, az iskola által szervezett csoporttal – akár szombaton is – díjmentes vasúti utazással tekinthetik meg a Seuso-kincs magyarországi vándorkiállítását.
A Seuso-kincs a legjelentősebb ismert késő római ötvösművészeti leletegyüttes, amelyet néhány évtizeddel ezelőtt, a 70-es években találtak meg Magyarországon, majd illegális körülmények között jutott ki az országból.
A magyar kormány a kincset két lépésben – az első hét darabot 2014-ben, a második felét az idén nyáron – szerezte vissza, és hatalmas összeget, 13,2 milliárd forintnyi közpénzt fizetett érte. A leletegyüttest augusztus végéig a Parlamentben lehetett megtekinteni.