Kilenc baloldali, liberális, illetve zöld párt kezdi meg hétfő délelőtt a Római-part védelmében tervezett népszavazási aláírásgyűjtést – tudtuk meg a szervezetek lapunkhoz eljuttatott meghívójából. A kezdeményező Együtt és Párbeszéd mellett a Demokratikus Koalíció, a Lehet Más a Politika, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, a Magyar Liberális Párt, a Magyar Szocialista Párt, a Modern Magyarország Mozgalom és a Momentum célja a Fővárosi Közgyűlés áprilisi döntésének visszavonása, amely az árvízvédelmi mű parti nyomvonalát kijelölte. Ez utóbbi döntést erősítették meg a többségben lévő fidesz–KDNP-s fővárosi képviselők azzal a kiegészítéssel, hogy megvizsgálják: lehetséges-e az árvízvédelmi mű, azaz a mobil gát kiépítése a néhány méterrel beljebb, az ingatlantulajdonosok kerítésének vonalában. Csakhogy miután a Kúria múlt kedden hitelesítette az ellenzéki pártok által benyújtott népszavazási kérdést, a városvezetés hirtelen összehívta október 18-ára, szerdára a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülését. A meghívót még pénteken elküldték a képviselőknek, azonban az előterjesztést vasárnap estig sem nyújtották be.
Pataki Márton, az Együtt budapesti elnöke, a népszavazás egyik kezdeményezője biztos abban, hogy egy hónap alatt összegyűjtik a kiíráshoz szükséges több mint 138 ezer aláírást.
Ugyanakkor Kaprinyák Szilvia, a Maradjanak a Fák a Rómain nevű Facebook-csoport egyik képviselője a Magyar Nemzetnek elmondta: szintén hétfő délelőttre egyeztetésre hívta őket Tarlós István kormánypárti főpolgármester. Hozzátette, hogy a népszavazás ügyében múlt csütörtökön kiadott közleményükben ők kezdeményeztek tárgyalásokat. A mobil gát ügyében egyáltalán nem értenek egyet a főpolgármesterrel, a védművet csak a parton túl, a Nánási út és a Királyok útja vonalában tudják elképzelni. Ugyanakkor a civilek a jelenlegi népszavazási kérdés ügyében lényegében közös platformra kerültek a főpolgármesterrel, aki értelmetlennek tartja önmagában a határozat visszavonását, mert a nyomvonal kérdése akkor is kérdéses maradna. A Maradjanak a Fák a Rómain és még további öt civil szervezet azt szeretné, ha a Fővárosi Közgyűlés önként visszavonná a kifogásolt határozatot, egyben saját maga kezdeményezne népszavazást, egyértelműen eldönthető kérdéssel.