Az erős széllel érkező vihar miatt az ország több pontján leszakadtak vezetékek, ami áramkimaradást okoz – írta a Police.
A tájékoztatás szerint hétfőn reggel
Leszögezték, hogy a közrend és a közbiztonság fenntartása, valamint a bűncselekmények megelőzése céljából a rendőrök az áramszolgáltatás visszaállításáig jelen vannak.
Az áramszolgáltatók folyamatosan dolgoznak a vihar utáni helyreállításon: az E.on Energiaszolgáltató Kft. szakemberei a középfeszültségű hálózaton keletkezett hibákat hétfő délelőttre elhárították, és az Elmű-Émász területén sincs már nincs nagyobb összefüggő, települést vagy településrészt érintő áramkimaradás.
Varga Ivett, az E.on sajtóreferense az MTI-vel azt közölte: Győr-Moson-Sopron megyében hétfőn már csak az egyedi, zömmel egy-egy háztartást érintő hibák javításán dolgoznak. Beszámolt arról is, hogy Tolna megyében hétfő hajnalra helyreállt az áramszolgáltatás. Hőgyészen, Szakályban, Decsen, Pörbölyön, Pakson, Szedresen és Tolnán csaknem 1300 fogyasztási helyen eltört villanyoszlopok, vezetékekre dőlt fák okoztak áramkimaradást.
Boros Norbert, az Elmű-Émász kommunikációs igazgatója elmondta, hogy a társaság szolgáltatási területén már csak utcákban vagy házaknál folynak még helyreállítási munkálatok. Tájékoztatása szerint a vasárnapi viharos szél okozta problémák rövidebb-hosszabb időre körülbelül 70 ezer fogyasztójukat érintették a négy megyére – Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Pest –, valamint a fővárosra kiterjedő szolgáltatási területükön. A kommunikációs igazgató kiemelte: hétfő reggelre a problémák túlnyomó részét sikerült elhárítani a hálózat helyreállításával vagy aggregátor működtetésével. Boros Norbert hozzátette: a helyzet még változhat, ugyanis lehetnek például olyan, az erős szélben meggyengült fák, amelyek csak később dőlnek ki, és kárt okozhatnak az áramellátásban.
Csongrád megyében hétfő délelőtt még több települést érintett a vasárnapi vihar okozta áramkimaradás, például Ásotthalom és Forráskút egyes ingatlanjaiban nincs áram – tájékoztatta Molnár Krisztina, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője az MTI-t. Elmondta, hogy vasárnap este mintegy 2000 fogyasztói helyen okozott áramkimaradást a vihar. Éjfélig 108 műszaki mentést végeztek el a megye hivatásos és önkéntes egységei, 23 esetben kidőlt fák és a letört faágak a távvezetékeket szakítottak le vagy rongáltak meg – közölte a főhadnagy.
A vasúthálózaton hétfő hajnalra feloldották a korlátozásokat, így a vonatok zavartalanul, menetrend szerint közlekednek valamennyi vonalon – közölte a Mávinform hajnal öt órakor az MTI-vel. Hozzátették, hogy a társaság műszaki szakemberei egész éjjel dolgoztak a vihar által megrongált felsővezetékek helyreállításán, valamint a kidőlt fák eltávolításán.
Vasárnap a viharos szél főként a hegyeshalmi, a nagykanizsai, a pécsi, a váci, a szegedi és a kelebiai vasútvonalon okozott jelentős késéseket.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője hétfő reggel az MTI-vel közölte: országszerte komoly károkat okozott a viharos szél. Hajdu Márton elmondta, hogy többségében leszakadt faágak, kidőlt fák okoztak gondot. Két esetben gépjárműre dőlt fa sérülést okozott az autóban ülőknek. A katasztrófavédelemhez több mint 140 épületkárt jelentettek be, jellemzően a tetőszerkezetek rongálódtak meg.
A viharos széllel összefüggésben hétfő reggelig országszerte több mint 3700 riasztása volt a katasztrófavédelemnek. A legtöbb hívás Somogy, Fejér, Bács-Kiskun, Pest megyében és Budapesten volt – fejtette ki az OKF szóvivője. Hajdu Márton elmondta: többségében már sikerült felszámolni a vihar okozta károkat, de a fővárosban, Pest és Bács-Kiskun megyében jelenleg is dolgoznak a tűzoltók.
A szóvivő külön megköszönte a lakosság segítségét is, ugyanis, mint mondta, sokan voltak akik bejelentették a kárt, de miután sikerült maguknak megoldaniuk a problémát, szóltak, hogy már nincs szükség a tűzoltók segítségére.