„Járjon Tarlós István csak egy napig tolószékkel!”

A kerekesszékes felvonulást tucatnyi rendőr és szekuritis biztosította. – Tudjuk, hogy veszélyesek vagyunk – szúrta oda nekik egy tüntető.

Máté Péter
2017. 11. 21. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Életemben először utazom a 3-as metrón. Hogy miért? Mert eddig segítség nélkül le sem tudtam ide jutni, feljönni pedig szinte lehetetlen” – mesélte a Katalin, aki kerekesszékesként már évtizedek óta bajlódik a fővárosi tömegközlekedéssel. Ennyiből is egyértelmű, hogy miért jött el a Teljes értékű metrót című föld alatti tüntetésre, ahol a résztvevők a 3-as vonalának teljes akadálymentesítését követelték.

Az akcióhoz 30 jogvédő csoport és több mint száz érintett csatlakozott. Hétfő délután tolószékes, elektromos kocsis tüntetők töltötték meg a lifttel is megközelíthető kőbánya-kispesti metróállomást. Persze, ide sem egyszerű eljutni: négy megkérdezett közül hárman azt mondták lapunknak, hogy autóval érkeztek a helyszínre, felszíni közlekedéssel csak több átszállással, egy óra alatt tudtak volna átjutni a belvárosból.

A felvonulást tucatnyi rendőr és szekuritis biztosította. Tudjuk, hogy nagyon veszélyesek vagyunk – szúrta oda nekik egy tüntető, miközben némi segítséggel felszállt a hetven milliárd forintból felújított régi-új orosz metrószerelvények egyikére.

A résztvevők a Kökiről a Ferenciek terére, a demonstráció bejelentett helyszínére metróztak, ahol fellépett a Nem adom fel együttes is.

A helyszínválasztás szimbolikus volt, hiszen a kerekesszékek számára ez a megálló igazi zsákutca: mozgólépcső nincs, nem tudnak feljutni az aluljáró szintig sem, hiába várná ott őket már egy elegáns üveglift is.

Egyszerű okból vagyok itt: be szeretnék jutni a munkahelyemre

– magyarázta a megmozdulást szervező Csángó Dániel, hogy miért foglalták el a Ferenciek terét.

A mozgássérült egyetemi tanár saját példáján keresztül mutatta be a kerekesszékesek napi nehézségeit: munkanapokon az Árpád híd és az Ecseri út között közlekedik, de csak az út elejét tudja támogatás nélkül megtenni. Az Ecserinél két jó erőben lévő ember kell felcipelje a 30 méteres lépcsősoron, és ha elektromos kocsija lenne, még erre sem számíthatna.

A segítségre várni kell, és nem mindig érkezik időben. Ezt a kiszolgáltatottságot nem csak a kerekesszékesek, de a babakocsis kismamák, idősek is nap mint nap megtapasztalhatják a 3-as metró vonalán, ahol 20 megálló közül jelenleg csak a Köki és az Árpád híd számít mindenki számára elérhetőnek.

A tervezett nagy felújítás után ez a szám nyolcra bővülne, de a tüntetők nem érik be ennyivel: „Azt akarjuk, hogy ne lehessen ma Magyarországon felújítani egy metrót teljes akadálymentesítés nélkül” – mondta Csángó, aki többször is hangsúlyozta, hogy a tüntetés mögött nincs politikai szándék, nem állnak mögöttük pártok. A politika azért így is megtalálta számítását a rendezvényen: feltűnt Molnár Csaba, a Fővárosi Közgyűlés szocialista képviselője, Juhász Péter, az Együtt elnöke pedig kolléganőjével élő Facebook-közvetítéssel jelentkezett be a tüntetésről.

A tüntetésen a főpolgármester is kapott néhány csípős üzenetet. Persze, meg is dolgozott értük: nehéz eldönteni, hogy Tarlós István a végsőkig cinikus vagy csupán érzéketlen volt, amikor a 3-as metró akadálymentesítése kapcsán arról beszélt, hogy „nem volt rá elég pénz, de alapból is alig használják mozgássérültek a metrót” . Mintha nem éppen az akadálymentesítés hiánya tartaná távol a metrótól a az érintetteket.

Tarlós Istvánnak üzenném, hogy üljön tolószékbe csak egyetlen napra, és járjon úgy a városban, mielőtt megszólal

– üzente lapunkon keresztül egy felháborodott mozgássérült asszony.

A jelenlévők többsége azonban nem politizált: csak szabadon szeretnének közlekedni Budapesten, anélkül hogy állapotuk miatt folyamatosan kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek.

Az átlagos járókelőnek fel sem tűnő problémákról mesélt kérdésünkre Fenyvesi Zoltán, a Tiszta szívvel című akciófilm főszereplője is, aki szintén eljött a rendezvényre.

„Metróval csak tíz perc lenne a Deák és az Árpád híd közötti út, de én 40 perc alatt, több buszos átszállással teszem meg. Ráadásul az időjárás is megnehezíti a helyzetünket: gondoljon bele, milyen a januári mínuszokban negyedórát várni egy megállóban, amíg befut következő alacsonypadlós busz vagy villamos” – mondta a mozgássérült színész.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.