Kósa Lajos sejlik fel az ukrán munkaerő importja mögött

Hadházy Ákos utánanézett az NGM-től közel félmilliárdot kapó cégnek, és egy kiterjedt hálózatra bukkant.

Kovács Áron
2017. 12. 14. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán munkaerő toborzására adott állami százmilliók nyoma Kósa Lajos tárca nélküli miniszterig vezet – állítja Hadházy Ákos, az LMP társelnöke, aki a csütörtöki „korrupcióinfón” számolt be a részletekről. Közvetve, de történet elvezet Czeglédy Csaba korábbi szocialista politikus büntetőügyéig is, akinek a bűnösségét a kormánypártok példátlan módon országgyűlési határozatba foglalták már az első bírósági tárgyalás előtt.

A történet kiindulópontja az a támogatási szerződés, amelyről a Magyar Nemzet már korábban beszámolt: egy debreceni cég, a Horizon2020 Nonprofit Kft. tavaly júniusban – alig néhány héttel a bejegyzése után – 450 millió forint támogatást kapott a Nemzetgazdasági Minisztériumtól ukrán munkavállalók „Magyarországon történő foglalkoztatásának elősegítése” címén. Ez már önmagában is pikáns, de a cég egy kiterjedt hálózat tagja, így kapcsolódik össze – közvetve – Kósa családjával.

Mint azt Hadházy Ákos kiderítette, Kósa Lajos felesége, Porkoláb Gyöngyi idén márciusban megvásárolt egy céget, a Tócó-Pece Kft.-t, amelynek ügyvezetői a politikus lányai lettek. A cégnyilvántartás szerint a vállalkozás fő tevékenysége „üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás”, de a társaság valójában évek óta nem végzett semmilyen tevékenységet, bevétele nem volt. A mérleg szerint a saját tőkéje 115 millió forint, eszközök címén pedig szerepeltet a beszámolóban közel 140 millió forintot, vagyis egyáltalán nem üres.

A céget egy olyan személytől – Fiák Istvántól – vették meg, aki egy iskolaszövetkezeteket, szociális szövetkezeteket, nyugdíjas-szövetkezeteket és munkaerő-kölcsönző cégeket tömörítő, kiterjedt céghálózat egyik tulajdonosa. A hálózat központi tagja a Meló-Diák Alföld Iskolaszövetkezet, és ezen keresztül kapcsolódik a csoporthoz az ukrán munkaerő „elősegítésére” 450 milliót kapó a Horizon2020 is: a cég ügyvezetője és közvetett tulajdonosa, Mátyás László a Meló-Diák igazgatósági tagja, korábban pedig a szövetkezet elnöke is volt.

Kósa egészen biztosan korábbról ismeri Mátyás Lászlót és Fiák Istvánt is, hiszen tavaly együtt vettek részt egy beszélgetésben Tusványoson, aminek témája pont az iskola- és szociális szövetkezetek volt. A Népszava azt is kiszúrta, hogy Fiák a Kósa vezette korcsolyaszövetség elnökségi tagja, a RomNet korábbi cikke szerint Fiák István ügyvédi irodája közel tízmillió forintért írt tanulmányt a Farkas Flórián vezetésével működött, botrányos Híd a munka világába projekt megbízásából. 

Hadházy szerint a dolog ott kezd különösen zavarba ejtővé válni, amikor kiderül, hogy a cégcsoporthoz tartozó egyik munkaerő-közvetítő cég, az HSA Jobfair Kft. – tulajdonosa Mátyás László – és két szociális szövetkezet is ugyanabba a tiszatardosi házba van bejegyezve, mint az idén augusztusban létrehozott, Keleti Szomszédok Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet. Ez a foglalkoztatási forma gyorsan terjed, és szintén Kósa Lajoshoz köthető: ő az, aki önálló képviselői indítványként benyújtotta a nyugdíjas-szövetkezetekről szóló törvényt.

„Van tehát egy Kósához közeli cég, amely félmilliárdot kap ukrán munkaerő betelepítésére, egy Kósa által beadott törvény a nyugdíjas-szövetkezetekről és egy Kósához közeli céghálózat, amelynek egyik tagja már az elnevezésében is kiabál arról, mintha ukrán nyugdíjasok betelepítéséről szólna a buli” – fogalmazott Hadházy. A nyugdíjas-szövetkezeti tagságnak ugyanis nem feltétele a magyar állampolgárság, tehát akár ukránok is beléphetnek, hiszen már amúgy is szervezetten zajlik ukrán nyugdíjasok Magyarországra költöztetése, legalábbis papíron.

Az a cég, amely részt venne egy ilyen üzletben, Hadházy szerint kétszeresen is jól járna: a munkavállalóknak elég lenne minimálbért fizetni, hiszen a többit a magyar állam állja nyugdíj formájában, illetve a nyugdíjas-szövetkezeti tagokat óriási járulékkedvezménnyel lehet foglalkoztatni. A nyugdíjas tagok foglalkoztatása – amit hivatalosan személyes közreműködésnek hívnak, és nem számít munkaviszonynak – után ugyanis nem kell szociális hozzájárulási adót, szakképzési hozzájárulást fizetni, nem vonnak le nyugdíjjárulékot és egészségbiztosítási járulékot sem, csak a 15 százalékos szja-t. 

A Kósa mögött álló cég- és szövetkezeti csoport ismeretében – mondja Hadházy Ákos – kicsit más megvilágításba kerülhet a Czeglédy-ügy is, főleg az időzítés miatt. Nem biztos ugyanis, hogy a politikai lejáratás volt a fő célja a szocialista politikus ellen indult, kiemelt politikai és médiafigyelmet kapott eljárásnak, hanem lehet, hogy ki kellett vonni a forgalomból azt az embert, aki belelátott a folyamatokba, és aki esetleg a saját cégeivel versenytárs lehetett volna a piacon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.