Schiffer András: A választók nem gengszterfilmre fizettek be

A számvevőszék alap nélkül akarja megbírságolni a Jobbikot, fellépése egy politikai bandaháború része – mondta az LMP korábbi vezetője.

MN
2017. 12. 14. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz demokráciáról beszélni ott, ahol a hatalom adminisztratív eszközökkel, a számvevőszék bevetésével próbálja letarolni legerősebb ellenzéki kihívóját, ha sikerül neki, az a választás legitimitását is megkérdőjelezi – mondta a Lánchíd Rádió Kulissza című műsorában Schiffer András.

Az egykori LMP-s vezető, ügyvéd a Jobbik helyzetéről és az állami számvevőszéki eljárás okairól beszélt: mint mondta, az ÁSZ érthetetlenül gyorsan számolt be a Jobbik 660 millió forintos bírságáról, jóval azelőtt, hogy hivatalosan is kiszabták volna – ezzel pedig kilépett a független intézmény szerepéből, és a politikai játszma része lett.

Schiffer azt is hangsúlyozta, hogy a számvevőszék olyan kérdést húzott elő, amelyet huszonhét éven keresztül nem rendeztek érdemben – és a testület sem foglalkozott vele, most viszont jogellenesen használja fegyverként.

A fegyver az 1989-es pártfinanszírozási törvény, amely korlátozza, hogy a pártok jogi személytől és külföldi forrásból pénzt vagy dologi jellegű támogatást fogadjanak el – a pártoknak nyújtott kedvezményes szolgáltatásokkal viszont nem foglalkozik.

Ezt a hézagot próbálták Kósa Lajosék betölteni azzal, hogy egy milliárdosra, kimondottan Simicska Lajosra szabott törvénymódosítással betiltották volna a kampányidőszakon kívüli plakátkedvezményeket – jelentette ki Schiffer.

„Csakhogy, a kétharmados többséget igényló módosítás nem ment át a parlamenten, így a pártfinanszírozási törvény is maradt a régiben – az ÁSZ viszont mégis úgy jár el, mintha elfogadták volna Kósáék módosítását.”

A Jobbikra kirótt büntetés így jó eséllyel szabálytalan, a számvevőszék egyedülálló jogi helyzete miatt viszont támadni sem lehet. Ez az egyetlen testület, amelynek döntése ellen szó szerint nincs bírói jogorvoslat;

egy közúti bírság is több jogi garanciát ad az érintettnek, mint az ÁSZ fellépése

– mondta az ügyvéd. Igaz, Lövétei István alkotmányjogász szerint a Jobbik még fordulhat az Alkotmánybírósághoz az ÁSZ-döntés miatt.

Schiffer András emlékeztetett arra is, hogy a Fidesz–KDNP-nek korábban birtokában volt a kétharmados felhatalmazás, de akkor nem vette elő a pártoknak nyújtott szolgáltatások kérdését. „Akkor még Simicska Lajos a Fidesz házi oligarchájának számított” – fogalmazott az ügyvéd, hozzátéve, hogy Simicska sem a piacról, hanem a kormánypárt jóvoltából gazdagodott meg, az ilyen ügyeket pedig házon belül illene rendezni.

A nyilatkozó szerint jelenleg politikai színezetű bandaháború zajlik, a magyar választók viszont nem gengszterfilmre fizettek be szavazatukkal 2010-ben és 2014-ben.

Schiffer András kérdésre válaszolva megjegyezte, el fog menni a Jobbik pénteki fáklyás tüntetésére, amelyen egyébként a Momentum, az LMP és az Együtt is részt vesz.

Az ügyvéd attól sem zárkózik el, hogy felkérés esetén elvállalja a Jobbik jogi védelmét – ahogy a most Soros-bérencnek ócsárolt TASZ megbízásából Orbán Viktort is védte a Gyurcsány-kormány rendészeti minisztériumával szemben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.