A kormány hárommillió forintos év végi ajándéka nem jutott el minden alapellátó fogorvoshoz. Ezt a pénzt szabad felhasználásra, feltétel nélkül küldte az állam, a fogorvosi praxisok finanszírozását javítandó, ám az önkormányzatoktól sok helyen nem jutott el a pénz a címzettekig – írja a Népszava. Pedig november végén az egészségügyért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy bár részben az önkormányzatoknak utalnak, a pénzzel nem ők rendelkeznek, tovább kell azt utalniuk a fogorvosnak – emeli ki a lap.
A fogorvosok panasza abból indult ki, hogy amíg a háziorvosok finanszírozása folyamatosan javult az utóbbi években, ők nem kapnak elegendő pénzt a praxisaik működtethetőségéhez. A hiány pótlását kérték előbb a kormánytól, szeptemberben pedig ezer körzetben háromnapos demonstrációt is tartottak, ami után Lázár János és Ónodi-Szűcs Zoltán fogadta a tiltakozó akciót szervező Nagy Ákos keszthelyi fogorvost.
Az eredmény az év végi kormányrendelet volt, mely szerint 3 millió forintot utalt a kormány az érintetteknek. Ugyan a vállalkozási formában üzemelő praxisok megkapták az összeget, a mintegy 2400 alapellátó körzet harmadát működtető önkormányzatok egy része nem adta tovább a pénzt.
„Nem kaptunk semmit, és nem is akarnak adni” – nyilatkozta a Népszavának Nagy Melinda gyulai fogorvos, aki nagyon számított a pénzre, de egyelőre nem tudja, hogy mit lép a testület. Gyula fideszes polgármestere, Görgényi Ernő István azt válaszolta a lapnak, hogy „a fogászati praxisok utáni támogatás felhasználásával kapcsolatos ügy döntés-előkészítési szakaszban van. Természetesen a kormány által biztosított többletfinanszírozást a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelő módon és célokra fogjuk felhasználni. Terveink szerint a döntés még a héten megszületik.”
Más önkormányzatok is hasonlóképp vélekednek, ezért a lap megkérdezte az egészségügyért felelős államtitkárságot arról, mit tehetnek az érintett fogorvosok. Az alábbi választ kapták: „A támogatás összege a fogorvosi szolgálatot működtető önkormányzatnak/vállalkozásnak jár, ahol szabadon dönthetnek arról, hogy a fogorvosi szolgálatban milyen jellegű fejlesztést valósítanak meg (mely lehet bérfejlesztés, felújítás, technológiai fejlesztés, eszközbeszerzés).”