Mivel a nyomozás során nem sikerült megállapítani az elkövető kilétét, a Kiskörén álló Szent István-mellszobor megrongálása miatt indult eljárást felfüggesztette a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság – értesült a Magyar Nemzet. A szoborról az országalmán található keresztet, valamint a Szent Koronán álló kettős keresztet törte le egy ismeretlen elkövető még 2011-ben. Minderről tavaly értesülve Sneider Tamás jobbikos országgyűlési képviselő tett feljelentést.
Kiderült, a nyomozás során meghallgatták Szén Józsefet, a város korábbi polgármesterét, aki elmondta, a szobrot 2006-beli átadása óta többször megrongálták, ám 2010-ig minden alkalommal kijavították. Azonban, amikor 2011-ben ismét megrongálták az alkotást, a független politikus – már saját költségén – újfent szerette volna kijavíttatni, viszont a 2010 óta fideszes többségű közgyűléstől nem kapott erre engedélyt. A szobor azóta is csonkán áll a település főterén.
Érdekesség, hogy bár augusztus 20-án Szabó Zsolt államtitkár és Magyar Csilla polgármester is a szobornál koszorúzott – így láthatták volna, milyen állapotban van –, forrásaink szerint azóta sem történt előrelépés a helyreállításra. Figyelemre méltó, hogy miután Sneider Tamás feljelentést tett a rongálás miatt, Szabó Zsolt még azt a fotót is törölte a Facebookról, ami a koszorúzáskor készült.
Érdekes, hogy míg Kiskörén a politikai riválisnak – településszépítő szándékai ellenére – megtagadta egy kereszt helyreállítását a kormánypárti többségű vezetés, addig a Fidesz–KDNP látványos nemzetközi kampányt folytat egy kereszt Magyarországra szállításáért Franciaországból. A bretagne-i Ploermel városában álló, II. János Pál pápa alakját formázó szoborról azért távolítják el a keresztet, hogy a település – vallási toleranciát hirdetve – ne propagáljon semmilyen vallást az ott élők előtt. Szijjártó Péter külügyminiszter ezt a hozzáállást képmutatónak nevezte, ő úgy látja, az „elképesztően káros” döntés a kereszténység visszaszorítására irányul.
A magyar kormány a párizsi nagykövetségen keresztül megkereste a település vezetését, hogy vállalnák az eltávolított kereszt Magyarországra szállítását, azonban választ egyelőre nem kaptak. A keresztet a budaörsi Szent Benedek Általános Iskola és Középiskola fogadná be – mondta pénteken Szijjártó. A miniszter nem hagyta ki a bevándorlózást sem: szerinte a bevándorló országgá válás azzal jár, hogy az érkezők előbb vagy utóbb felül akarják írni a helyi szabályokat.
###HIRDETES###