Alinda-ügy: az Emmi úgy véli, hogy nem hibázott az Emmi

A tárca letiltott egy szereplést a műsorban, de ez szerintük nem volt jogsértő.

Hutter Marianna
2018. 01. 08. 11:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Úgy ítéljük meg, hogy sem jogsértés, sem pedig az alapvető jogok vonatkozásában jogsérelem nem következett be – ezt állapította meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a saját magával szemben lefolytatott vizsgálat eredményeképpen. A tárcához azzal kapcsolatban jutott el panasz, hogy az Emmi nem volt hajlandó engedélyezni egy színháztörténésznek, hogy részt vegyen a Hír TV műsorában. A közpénzen fenntartott Emmi lépése nem volt szokatlan, ugyanis a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Hír TV-t, a Lánchíd Rádiót és a Magyar Nemzetet is évek óta bojkottálják.

Miután nyilvánosságra került az eset, a feljelentéseiről ismert Tényi István közérdekű bejelentéssel fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz. A beadványban bár Tényi elismerte, hogy az Emmi jogszerűen szabályozza a felügyelete alá tartozó szervek kommunikációját, de jelezte: az információszabadság az állami működés átláthatóságát szolgáló alapjog. Ez érvelése szerint azért lényeges, mert a társadalom demokratikus működését csak akkor lehet megfelelően biztosítani, ha megalapozott információk birtokában tudják meghozni az állampolgárok politikai és közéleti döntéseiket.

Ugyan Tényi a bejelentést a kormányfőnek tette, Orbán apparátusától azt a választ kapta, hogy panaszát az Emmihez továbbították, miután ők az illetékesek. Tehát az Emmi vizsgálhatta ki saját eljárását. Ezt követően a Balog Zoltán vezette minisztérium arra a következtetésre jutott, hogy a bejelentésben rögzített értékeket tiszteletben tartják. Azt is írták: más modern intézményekhez hasonlóan náluk is évek óta nyilatkozati rend van érvényben, „amely gyakorlaton a tárca változtatni nem kíván”. Az Emmi utóbbi kijelentése nem meglepő, hiszen a nyilatkozati rend jó eszköz arra, hogy a tárca megszűrhesse, amely sajtóorgánumokat méltat válaszra. Ugyanis a nyilatkozati rend révén az összes, a minisztériumhoz tartozó intézmény köteles jelezni a sajtómegkereséseket az Emmi illetékes államtitkárságának, illetve kommunikációs főosztályának.

A Hír TV-ről eltiltott színháztörténészről elsőként maga az érintett műsorvezető, Veiszer Alinda számolt be. Mint jelezte, az Országos Színháztörténeti Intézet szakembere a műsor előtt írt egy levelet a munkahelye, az intézet fenntartójának, az Emminek. Onnan viszont indoklás nélkül azt a választ kapta, hogy a szereplést „nem támogatják”. „Szeretném megkérdezni Balog Zoltán miniszter úrtól, hogy ( ) használ-e a minisztérium által (mindenki forintjaiból!) fenntartott Országos Színháztörténeti Intézetnek, hogy munkatársai nem nyilvánulhatnak meg szakemberként, valamint a minisztérium ez irányú gyakorlata hogyan viszonyul a sajtó- és szólásszabadsághoz” – tette fel a kérdést Veiszer Alinda Facebook-oldalán.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.