Elege lett, azért mondhatott le tisztségéről a Hunvald-ügy bírája

Elölről kell kezdeni a volt erzsébetvárosi polgármester perét.

Lándori Tamás
2018. 01. 19. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lemondott posztjáról a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) egyik bírája, Rajmon Balázs, aki többek között a VII. kerületi volt szocialista polgármester, Hunvald György büntetőügyét tárgyalta – tudta meg a Hvg.hu, amely megpróbálta megszólaltatni a távozó bírót, de ő nem kívánt nyilatkozni. 

A portál ennek ellenére tudni véli, hogy a bíró azért áll fel, mert „mert nem akart egy olyan bírói szervezet része lenni, amelyben nem szakmai alapon születnek döntések bírói álláshelyekről, nem szakmai alapon választják ki a szervezet vezetőit, és amelyben a központi adminisztratív szerv, vagyis az Országos Bírósági Hivatal (OBH) már konkrét eljárási iránymutatást is ad a bíráknak arról, hogyan kell eljárniuk”.

A Magyar Nemzet bírósági forrásai árnyalták ezt az értesülést, ami szerintük azt is sugallhatja, hogy a Hunvald-perben sérült a bírói függetlenség. Állítják,

nincs szó arról, hogy a szervezeten belül közvetlenül próbálnák meg befolyásolni az egyes ügyeket, 

így minden bizonnyal Hunvald György ügyében sem történt ilyesmi. Úgy vélik, a Rajmon távozásáról szóló sajtóinformáció sokkal inkább arról szólhat, hogy a bíróságok igazgatási vezetői gyakran kapnak nehezen végrehajtható vagy elképzelésükkel ellentétes igazgatási utasítást fentről. Rajmon Balázs maga is ellátott igazgatási vezetői feladatokat. Informátoraink vélekedése szerint e tényezők játszhattak szerepet abban, hogy Rajmon Balázsnak elege lett.

Bírói körökben azt beszélik továbbá, hogy – miközben a magyar bírói karban általában sincs jó általános hangulat –

a PKKB-n kifejezetten rossz a munkahelyi légkör.

A fizetések alacsonyak, a munkateher magas, a hierarchiában pedig gyakran feszült az alá-fölé rendeltek viszonya. Emiatt sokan mennek el, úgy tudjuk, nagy a fluktuáció. (Állítólag az sem tett jót bírók kedélyállapotának, hogy Kádárné Báló Ágnest annak ellenére nevezték ki a PKKB élére, hogy az ottani bíróktól a pályázata nem kapott támogatást. A PKKB egy másik bírája, Vasvári Csaba pedig pert indított Handó Tünde ellen, mert – keresete szerint – az OBH-elnök önkényesen tagadta meg két nyertes pályázata után is az ítélőtáblai kinevezését.)

A Fővárosi Törvényszék péntek délutáni közleménye szintén azt hangsúlyozza, hogy „az OBH a bírák részére nem ad konkrét iránymutatást arra nézve, hogyan járjanak el az egyes ügyekben”. Hozzáteszik, Rajmon Balázsnak a Hvg.hu említett cikkéről, annak tartalmáról nem volt tudomása. Azt a közlemény is elismeri, hogy Rajmon Balázs lemondott, döntését azonban – mint a közleményből kiderül – hivatalosan nem indokolta. 

A bíró távozása egyben azt jelenti, hogy az általa vezetett pereket elölről kell kezdeni – ez az eljárási rend szerint kötelező, ha az eljáró bíró személyében változás áll be. A Hunvald-perben ez azért különösen kellemetlen, mert ez az eljárás már eleve egy perújítás keretén belül folyik, az ügy már kilenc éve húzódik. A férfit 2015-ben jogerősen két és fél évre ítélték hűtlen kezelés miatt, de az ítéletet a Kúria hatályon kívül helyezte.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.