Tizenhat év alatt több mint kétezerrel nőtt az egy háziorvosra jutó éves betegforgalom, miközben az alapellátó orvosok száma folyamatosan – és úgy tűnik, megállíthatatlanul – csökken – tudta meg a Magyar Nemzet. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, lapunk által megismert adatai szerint ugyanakkor 2000-hez képest 2016-ban már kétszer annyi beteget küldtek a szakrendelőkbe labor-, EKG- vagy röntgenvizsgálatra.
A mutatók alapján megtudtuk, hogy 2000-ben egy év alatt összesen 47,5 millió, 2008-ban 50 millió, 2016-ban pedig már 55 millió esetet láttak el a rendelőkben, miközben a háziorvosok száma ugyanebben az időszakban 5159-ről 4755-re csökkent. Valószínűleg erre vezethető vissza, hogy a háziorvosok egyre ritkábban látnak el beteget rendelőn kívül: 2006-ban még 4,2 millió esetben történt ilyen, 2016-ban azonban csak 1,5 millió alkalommal.
Tehát már csak a nagyon indokolt esetekben mennek házhoz az orvosok, bár akkor sem mindig. Megtudtuk: a védőnők tapasztalatai szerint még egy hasmenéses-hányós gyerekhez sem szoktak kimenni a háziorvosok, sőt, még az ügyeletes orvos sem indul útnak reggel nyolc és este nyolc óra között. Ebben az időintervallumban a szülőnek kell megoldania, hogy bevigye gyermekét a rendelőbe, kocsival, taxival, vagy ahogyan tudja. Akkor is, ha ő maga szintén beteg.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkársága ugyanakkor arról tájékoztatta lapunkat, hogy minden olyan esetben, amikor szükséges, a betegek térítésmentesen jogosultak a lakáson való ellátásra. Információink szerint azonban előfordul, hogy a háziorvos pénzt kér a kiszállásért, illetve az is, hogy a beteg ad neki.
A KSH szerint 2016-ban összesen 10 050 895 alkalommal láttak el gyermeket a rendelőben a házi gyermekorvosok, és mindössze 450 188 esetet kezeltek rendelőn kívül.
Sajnálatos tény az is, hogy az utóbbi években egyre kevesebben tudják házi gyermekorvos segítségét kérni, mind többen kényszerülnek ugyanis a felnőtteket és gyerekeket is ellátó vegyes praxist igénybe venni, mert nincs elég gyermekorvos az országban. Másoknak utazniuk kell – egy környékbeli településre – az ilyen jellegű ellátás eléréséért. A gyermekorvosok öt évig csak gyermekgyógyászatot tanulnak, a felnőtt-háziorvosoknak kötelezően csak négy hónapig kell ezen a képzésen részt venniük. Ebből két hónap az elmélet és hat hét a praxisban eltöltött idő. Tehát nagy különbség lehet a házi gyermekorvosi és a vegyes praxisos ellátás között.