Gyakorlatilag kettészakadt a legnagyobb pedagógus-szakszervezet, a korábban képviseltekkel ellentétben beülne a kormány által szervezett köznevelési stratégiai kerekasztalba – tudta meg a Magyar Nemzet.
A Galló Istvánné vezette, legnagyobb taglétszámú Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) eddig következetesen azt az álláspontot képviselte, hogy megfelelő jogi szabályozás híján nem kíván csatlakozni a kormány egyeztető fórumához, hanem külön sztrájkbizottsági tárgyalásokat folytat. Ennek szellemében hat másik szakszervezettel együtt elfogadtak egy állásfoglalást, amely ezt az álláspontot erősíti.
Ugyanakkor úgy tudjuk, hogy a szakszervezet másik része új irányt képviselne, meg is kezdték a tárgyalásokat a kormánnyal abból a célból, hogy csatlakozhassanak. Ám feltehetőleg ez sem lesz konfliktusmentes, mert mindössze három hely van fenntartva a szakszervezeteknek a kerekasztal munkájában, vagyis a további hat szakszervezetnek is jóvá kell hagynia, hogy a PSZ is benne lehessen abban a három érdekképviseleti szervezetben, amely részt vesz a tárgyalásokon.
Ez az információ új megvilágításba helyezi a szakszervezet körüli történéseket. Emlékezetes: nemrég jelentette be Galló Istvánné, hogy nem kíván ismét indulni a szakszervezet vezető pozíciójáért azt követően, hogy júliusban lejár a mandátuma. Ezzel nem csak egy meghatározó arcot veszít a PSZ, hiszen az oktatási szakértőjük, Szüdi János, aki a szocialista kormányok alatt oktatási államtitkár volt, szintén távozott a szakszervezettől – jóllehet közös megegyezéssel.
Ám információink szerint ez sem volt feszültségektől mentes. Az általa írt, a PSZ honlapján megjelent búcsúüzenetben ugyanis azt állította, a szakszervezet közeledni fog a kormány oktatási politikájához. A bejegyzést később eltávolították a honlapról. Szüdi János az idei választáson a DK képviselőjelöltje lesz.
Lapunk kérdésére Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke elmondta: tartják magukat korábbi álláspontjukhoz, és semmiképp nem csatlakoznának a kerekasztalhoz. A választások előtt nem is tartják szerencsésnek. Ugyanakkor a választások után, ha feláll az új kormány, mérlegelik a továbbiakat.