Befejezte az Állami Számvevőszék a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem pénzügyi ellenőrzését – jelentette be a testület, amely egy nappal ezelőtt rótta ki gigabüntetését a Jobbikra.
A számvevőszék nagyjából azonos időszakban, 2015 februárja és 2017 júniusa között ellenőrizte a két felsőoktatási intézményt, értékelése szerint pedig ég és föld a különbség kettejük elszámoltathatósága között.
Az 50 milliárdos hazai és uniós forrásból felturbózott Nemzeti Közszolgálati Egyetemet (NKE) valódi eminensként mutatják be: közleményük szerint az NKE tartotta magát a korábbi ellenőrzéskor kiszabott ÁSZ-utasításokhoz, és teljesítette az előírt öt feladatot – igaz, ezek közül csak egyet tudott határidőn belül megoldani, kettőt pedig csak részben hajtott végre. A számvevőszék szerint a kormányfő kedvenc egyeteménél szabályszerűen jártak el.
„Az egyetem a végrehajtott intézkedésekkel támogatta az elszámoltatható és ellenőrizhető közpénzfelhasználást” – állapítja meg szinte elismeréssel a (korábbi fideszes) Domokos László vezette testület, hogy aztán a feltárt adminisztrációs mulasztások pótlására szólítsa fel az NKE-t.
A jelentés szerint tehát nagyjából minden rendben a közszolgálati egyetem forrásfelhasználásával.
Ez azért is érdekes, mert az Európai Bizottság már tavaly áprilisban – az éppen zajló ÁSZ-ellenőrzés idején – jelezte, hogy gyanúja szerint erősen túlárazhatták a helyi oktatásfejlesztési programokat.
Az NKE képzési projektje 17,5 milliárd forintnyi uniós támogatásból valósult meg, amelyből a beruházók lapértesülés szerint 400 milliót számoltak el catering- és reprezentációs keretként, 3,7 milliárdos képzési és terembérleti költséget könyveltek el, a projekt előkészítésére pedig papíron 900 milliót fordítottak.
Az sem utal transzparens helyzetre, hogy Hadházy Ákos LMP-társelnök bejelentése szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal két ügyben is nyomozást folytat az egyetemmel szemben költségvetési csalás gyanúja miatt. Igaz, erre csak decemberben derült fény, a számvevőszék viszont már nyáron lezárta a vizsgálatot; az uniós forrást pedig talán ők sem tekintik közpénznek.
Egészen más a helyzet a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel: az ÁSZ közleményében emlékeztet arra, hogy két éve hozta nyilvánosságra az intézmény 2009–2013 közötti gazdálkodási ellenőrzését, a Liszt-egyetem viszont még 2017-ben sem hajtotta végre a számvevőszék által kijelölt feladatokat. Többek között:
Az ÁSZ minden téren hiánypótlásra szólította fel az intézményt; a testület hozzáteszi, hogy az egyetemet fenntartó Emberi Erőforrások Minisztériuma teljesítette a rá vonatkozó számvevőszéki irányelveket.
700 millió forinttal drágul a közszolgálati egyetem sportcsarnoka: a költségek 5,6 milliárdról 6,3 milliárd forintra emelkednek – írja a Hír TV. Az áremelkedést a kiegészítő munkákkal magyarázza az intézmény az uniós közbeszerzési értesítőben közzétett tájékoztatóban. A sportcsarnokot és az ahhoz kapcsolódó létesítményeket a miniszterelnökkel baráti viszonyt ápoló Garancsi István cége, a Market Zrt. építi.