Vita a Szellemi Honvédelemért díj körül

Pethő Sándor leszármazottai évekkel ezelőtt díjat alapítottak, majd Csizmadia Lászlóék szinte ugyanazzal a névvel létrehoztak egy újat.

Molnár Richárd
2018. 01. 22. 20:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szellemi honvédelem mindenki közkincse – ezzel magyarázta lapunknak Csizmadia László, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) kuratóriumi elnöke, hogy miért adott át a kormánypárti civil szervezet egy olyan díjat múlt hét pénteken – Szellemi Honvédelemért néven –, amely nevében szinte azonos a Szellemi Honvédelem díjjal, amelyet egy másik alapítvány adott át 2004 óta. Utóbbi elismerést a Magyar Nemzet alapító főszerkesztője, Pethő Sándor leszármazottai hozták létre, hogy díjazzák vele a polgári oldal újságíróit. A Szellemi Honvédelem Alapítvány kuratóriumát Járay Katalin pedagógus – Pethő Sándor egyik dédunokája – vezeti, s tagja volt haláláig Makovecz Imre, Gyurkovics Tibor és Tőkéczki László is.

Járay Katalin lapunknak elmondta, korábban azért kezdeményezett találkozót Csizmadia Lászlóval, hogy a díj finanszírozási gondjait megoldják, és mert a CÖKA 2014-ben megalapította a Szellemi Honvédelem Mozgalmat, s így szerette volna, ha a névazonosság miatt a szervezet felvállalja a díjat. „Ő udvariasan értésemre adta, hogy ebben nem akar részt venni, de felhívta a figyelmem, hogy remek pályázati lehetőségek vannak” – nyilatkozta Járay. Elmondta, felháborította, hogy szinte ugyanazzal a névvel a CÖKA új díjat alapított.

Borókai Gábor, a Heti Válasz főszerkesztője – aki a Szellemi Honvédelem Alapítvány kuratóriumának tagja – a Magyar Nemzetnek elmondta: amikor 2010-ben a polgári kormány megalakult, volt remény arra, hogy a Magyar Művészeti Akadémia esetleg befogadja ezt a díjat. „Az utóbbi időben a polgári oldalon megkezdődött belső háborúk nyomán lazultak a kapcsolatok, és két éve osztottak ki utoljára ilyen elismerést” – közölte. Borókai szerint az elődökhöz méltatlan lenne jogi útra terelni az ügyet, és azt tartaná méltónak, ha a kormány elismerné Járay Katalin önzetlen fáradozását, a CÖKA pedig bevonná a jogtulajdonosokat a díj odaítélésébe.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.