Bíróság: Hamis színben tüntette fel a civileket a nemzeti konzultáció

A törvényszék szerint a kormány megsértette a Helsinki Bizottság jó hírnevét, amiért bocsánatot kell kérniük.

Lándori Tamás
2018. 02. 28. 12:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország kormánya, azon belül is a Miniszterelnöki Kabinetiroda megsértette a Magyar Helsinki Bizottság jó hírnévhez fűződő jogát, mikor az országban nyolcmillió példányban szétküldött, Nemzeti Konzultáció a Soros-tervről elnevezésű kérdőíveken hamis színben tüntette fel a civil szervezet jogvédő tevékenységét – állapította meg első fokon a Fővárosi Törvényszék. A Rogán Antal vezette minisztériumot a bíróság eltiltotta a további jogsértéstől. A szerdai döntés szerint emellett kétmillió forint sérelemdíjat kell fizetniük, és kötelesek nyilvánosan bocsánatot kérni.

Utóbbinál a bíróság elegendőnek látta, ha a tárca közleményben teszi ezt meg, noha a Magyar Helsinki Bizottság a keresetében azt indítványozta, hogy a propagandaminisztérium juttassa el a bocsánatkérést levélben mind a nyolcmillió állampolgárhoz, akiknek a konzultációs lapot is megküldték. 

A per tárgya a konzultáció alábbi, 5-ös számú kérdése volt:

„5. Soros György azt is el akarja érni, hogy a migránsok enyhébb büntetést kapjanak az általuk elkövetett bűncselekményekért.

 

Soros György jelentős összegekkel támogat olyan szervezeteket, amelyek segítik a bevándorlást és védik a törvénytelenségeket elkövető bevándorlókat. Ilyen például a Helsinki Bizottság, mely a határzár tiltott átlépése kapcsán azzal érvelt, hogy »aggályosnak tekinthető a jogellenes belépéssel kapcsolatos súlyos jogkövetkezmények alkalmazása« ”

A jogvédő szervezet úgy látta, hogy ebben a szövegrészben két állítás is van, amely jogsértő rá nézve, éspedig:

A Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje, Győző Gábor kifejtette, mindössze egyetlen büntetőeljárásban látják el menedékkérők jogi képviseletét, két személyét: egy kerekesszékes férfiét és egy idő asszonyét, akik a vád szerint a röszkei zavargásban vettek részt. Tehát nem igaz a konzultációban írt általánosítás – értékelt az ügyvéd. Hozzátette, a szöveg végén tőlük kiragadott idézet egy olyan állásfoglalásukból származik, amely arról szólt, hogy a kormány által kezdeményezett büntetőjogi törvénymódosítás ellentétes egyes nemzetközi egyezményekkel. A mondat ráadásul valójában úgy kezdődött, hogy „Az Európai Unió Bíróságának gyakorlata alapján ”

A Fővárosi Törvényszék a felperes által kifogásolt két állítás közül csupán a másodikkal kapcsolatban állapította meg a jogsértést. Az első vonatkozásában elfogadták az alperes azon védekezését, miszerint az 5. kérdés első mondatában megfogalmazott közlés és az alá – egyébként más színnel – odaírt magyarázat nem függ össze. Tehát – a bíróság szerint – az 5-ös kérdésen belül két külön szöveg van, és így, külön-külön nem állítják, hogy a Magyar Helsinki Bizottság azért kap pénzt Soros Györgytől, hogy bűnelkövető migránsok enyhébb büntetést kapjanak.

A perbe fogott minisztérium azzal is érvelt, hogy a konzultációban csak a kormány véleménye olvasható, amit a civil szervezet tűzni köteles, de ezt a bíróság nem fogadta el, mondván a véleménynyilvánítás szabadsága nem terjedhet ki a felperes szakmai tevékenységének hiteltelenítésére.

A szerdai határozat indoklásában elhangzott, hogy

a Miniszterelnöki Kabinetiroda a nemzeti konzultációban összemosta a menekült, a bevándorló és a migráns fogalmakat, ami alkalmas lehetett egyes állampolgárok megtévesztésére.

A Magyar Helsinki Bizottság ugyanis a menekültek és a menedékkérők esetében tartja aggályosnak a jogellenes határátlépés miatti súlyos jogkövetkezmény alkalmazását, és nem minden bevándorló, migráns vonatkozásában – szólt a törvényszék megállapítása, mely szerint az alperes egy kiragadott részlettel éppen a felperes álláspontjával ellentétes közlést akart igazolni.

Kelemenné Fenyves Enikő bíró kitért rá, a minisztérium feladata éppen az alkotmányos alapjogok védelme lenne, nem pedig mások jogainak megsértése. A bíró leszögezte, a Magyar Helsinki Bizottság jogvédő szervezetként nemzetközi egyezményekben meghatározott személyeknek, a menedékkérőknek, menekülteknek és hontalanoknak nyújt jogi segítséget.

A döntés nem jogerős.

A Miniszterelnöki Kabinetiroda közleményben reagált az elsőfokú ítéletre. „A Miniszterelnöki Kabinetiroda álláspontja nem változott, azt továbbra is fenntartjuk. A Magyar Helsinki Bizottság egy Soros-szervezet, amelyik védi a migránsokat, ezért fellebbezünk” – közölték. (MN)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.