„Tekintettel arra, hogy a közvilágítás fejlesztése a Nemzeti Nyomozó Irodánál folyamatban lévő ügy, ezért annak lezárásáig sem az önkormányzat, sem a polgármesteri hivatal nem jogosult nyilatkozni” – zárta rövidre kedd reggeli közleményét a kecskeméti városháza, amelyben arra reagáltak, hogy ellenzéki képviselők úgynevezett árnyék-vizsgálóbizottsága épp náluk kezdené az úgynevezett Elios-ügy kivizsgálását.
Hadházy Ákos, az LMP társelnöke, Szilágyi György jobbikos és Harangozó Tamás szocialista képviselők hétfőn jelentették be az alternatív vizsgálóbizottság megalakítását, amely szándékuk szerint még a választások előtt feltárná a Tiborcz Istvánhoz, a miniszterelnök vejéhez kötődő gyanús tendereket. A képviselők kedden Kecskeméten kezdenek, hogy betekintsenek a Csalás Elleni Európai Hivatal (OLAF) jelentésének a városra vonatkozó részébe.
Csakhogy a kecskeméti polgármesteri hivatal szerint ez nem lehetséges, mivel az OLAF-jelentés nyomán elrendelt nyomozást folytató NNI épp pénteken tájékoztatta őket, hogy a közvilágítás-fejlesztési pályázatokkal kapcsolatos dokumentumokat lefoglalja. „Jelenleg az iratanyag előkészítése zajlik a rendelkezésre bocsátás céljából, ezért képviselő urat tájékoztattuk arról, hogy a továbbiakban az iratbetekintést nincs módunkban lehetővé tenni” – áll a közleményben.
Az Átlátszó már korábban kikérte az összes érintett önkormányzattól az OLAF-vizsgálat rájuk vonatkozó részét – ezeket a brüsszeli hivatal már tavaly októberben megküldte a polgármestereknek, akik mélyen hallgattak róla. Elsőként Mórahalom válaszolt, és elküldte az OLAF-tól kapott mindkét levelet. A mórahalmi ügy sokban hasonlít a többi, eddig ismertté vált pályázatra, de van egy érdekessége: a városban két cég adott be pályázatot a meghívásos tenderre, de az OLAF-nak az Elios riválisának ügyvezetője azt mondta: ők nem is indultak közbeszerzésen.