Január 18-án indult és továbbra is tart a Stop, Soros! törvénycsomag társadalmi egyeztetése.
Az elmúlt két hétben több mint négyszáz javaslat érkezett be, az eddigi vélemények többsége támogató, vannak közöttük, amelyek szigorításokat szorgalmaznak – mondta el vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár.
Megemlítette: érkezett olyan észrevétel, hogy a törvényjavaslatban szereplő 25 százalékosnál magasabb – akár annak többszörösét kitevő – illetéket kelljen fizetniük a migrációt segítő szervezeteknek, továbbá felmerült a büntető törvénykönyv szigorítása is, akárcsak az, hogy az ilyen csoportok csak magyar pénzintézetnél vezethessenek számlát, illetve – amerikai mintára – idegen ügynökségként tartsák nyilván őket.
A beérkezett vélemények összegezve a kormány elé kerülnek majd, így alakul ki a végleges javaslat, amely februárban kerül az Országgyűlés elé – idézte szavait az MTI.
A Stop, Soros! nyilatkozatot közölő távirati iroda azt viszont már nem tette hozzá, hogy Tuzsont Kövér László kiszivárgó beszédéről is kérdezték sajtótájékoztatóján, amit a kommunikációs államtitkár teljes mértékben vállalhatónak nevezett.
A Stop, Soros! jogszabály részeként az érintett szervezeteknek nyilvántartásba kell vetetniük magukat és részletes beszámolót kell közölniük pénzügyi támogatásaikról és tevékenységeikről is.
A szervezeteknek külön illetéket kell majd fizetniük a külföldről érkezett, migrációt segítő támogatások után, továbbá a csomag bevezetné az idegenrendészeti távoltartás intézményét is azokkal szemben, akik szervezik vagy finanszírozzák a migrációt – sorolta az államtitkár.
A törvénycsomag célja Tuzson szerint, hogy „az emberek elsöprő véleményét törvénybe foglalja, érvényesítse, és további lépéseket tegyen a migráció megállítására”.
Arra ugyanakkor nem tért ki, hogy a Stop, Soros! elképzelései jelenlegi formájában alkotmányellenesek: nem lehet például Magyarországról kitiltani a magyar állampolgár Soros Györgyöt, ahogy azokat a magyarokat sem, akik a legális menekültek integrálásában, munkához jutásában segítenek.
Nem mellesleg, az integrációs folyamatot eddig a Belügyminisztérium is százmilliókkal támogatta az erre a célra elkülönített uniós forrásokból – miután lapunk beszámolt a belügyi segítségről, azonnal befagyasztották a keretet.
Tuzson Bence hangsúlyozta, Magyarország mindig olyan ország lesz, ahová illegális bevándorlókat nem lehet beengedni és nem lehet befogadni, amíg ez a kormány a helyén van, a déli határainkon a kerítés állni fog. Ez nem jelenti azt, hogy nemzetközi kötelezettségeinek a kormány vagy Magyarország ne tenne eleget – tette hozzá.
Utóbbi megjegyzésével talán arra is utalhatott, hogy az Orbán-kabinet a több éve tartó migránsellenes kampány alatt csendben közel 3000 menekültet és oltalmazottat fogadott be.