Nagy várakozásokkal gyűltek össze csütörtökön a csanádpalotai művelődési ház nagytermében a helyi lakosok: a település csődközeli helyzetéről és a várható megszorításokról akartak tájékozódni. – Kifestette az irodáját, de az óvodában a gyerekek ebédjére nincs pénz – sopánkodott a széksorok között egy idősebb asszony. Szavai jól jellemzik, milyen pletykák kezdtek terjedni a pénzhiány hírére a településen.
Mint ismeretes, Csanádpalota a közelmúltban kezdeményezte a bíróságon az adósságrendezési eljárást, ugyanis már a tavalyi évnek olyan költségvetéssel vágtak neki, amiről év közben kiderült, hogy kivitelezhetetlen.
A település 70-90 millió forint közötti számlatartozást halmozott fel, legégetőbb törlesztési kötelezettségeik 72 millió forintra rúgnak.
Még a lakossági fórum napján bejelentette Lázár János miniszter, a térség országgyűlési képviselője, hogy a kormány utóbbi összegnek megfelelő rendkívüli támogatást nyújt a településnek. A felelősséget jórészt a tavaly februárban elhunyt Kovács Sándor polgármesterre hárítja, mondván, az önkormányzat többet költött, mint amennyi pénze volt. A fórumon elhangzottak alapján a valóság azonban sokkal árnyaltabb, mint ahogy a miniszter ismertette.
– Éveken át tartó pénzügyi szabálytalanságok sorozata vezetett ahhoz, hogy az önkormányzat ilyen mértékű tartozást halmozzon fel – ismételte el korábbi nyilatkozatát Nyergesné Kovács Erzsébet, Csanádpalota hét hónapja megválasztott polgármestere. Ő volt, aki Lázár János támogatását élvezte a tavalyi kampányban. Mint kiderült, olyan elemi hibákat vétettek, hogy a településen nem rögzítették az önkormányzati vagyon változásait; a főkönyvet hibásan és hiányosan vezették; sőt, 2017 májusáig több hónapon át nem is könyveltek. Arra is fény derült, hogy
minden számlát egyetlen bankszámláról fizettek, így olyan összegeket is felhasználtak, amelyeket bizonyos feladatokra nem is fordíthatott volna a település.
A lakosok meglehetősen nagy nyugalommal hallgatták a polgármestert, annak tudatában, hogy számíthatnak a kormány támogatására. Ám a veszély egyáltalán nem hárult még el: egyrészt nem tudják, hogy vissza nem térítendő támogatást kap-e a település a kormánytól, másrészt a polgármester, a jegyző és a képviselők beszámolójából kitűnt, hogy egyelőre nem minden problémát tártak fel. Nem mellékes, hogy továbbra is nagy a szakemberhiány a gazdasági osztályon az önkormányzatnál.