Ugyan a Lázár János vezette Miniszterelnökség végül belátta, hogy felesleges 600 millió forintnyi közpénzt elkölteni egy, az interneten bárki által ingyenesen fellelhető, XIX. századi enciklopédia újranyomtatására, a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztériumot (KKM) ez, úgy tűnik, nem zavarja. A tárca a 27 kötetes sorozatból több ezer példány kiadatását intézi – tudta meg a Magyar Nemzet.
Lapunk tavaly számolt be róla, hogy egy 2016 év végi kormányhatározat értelmében a kormány Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai című, először 1896-ban megjelent sorozat újbóli kiadásának támogatásáról döntött.
Bár a monográfia valóban egyedülálló, azonban teljes terjedelmében megtalálható az interneten, vagyis bárki ingyenesen elolvashatja. Sőt: ha valakit az eredeti, 1896–1910-es kiadás érdekelne, az fellelheti például a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban (de más, nagyobb könyvtárakban is), illetve vidéki városok egyetemi könyvtáraiban.
Az újrakiadásra fordítani kívánt 600 milliós összeg már csak azért is számít magasnak, mert például 2016-ban a teljes magyar könyvkiadás számára elérhető támogatások összege 700 millió forint volt.
Lapunk tavaly kérdezte Lázár Jánost egy kormányinfón arról, miért szükséges Borovszky Samu ingyen elérhető enciklopédiájának újbóli kiadására 600 millió forintot költeni. A miniszter érdeklődésünk hatására megvizsgálta az ügyet, majd úgy nyilatkozott róla: „Mindenki azt mondta, hogy ez a reális.” Majd úgy folytatta: „azóta támogató e-maileket is kaptam, hogy ezt valóban újra kell nyomtatni.” Szerinte „az ár és a döntés is helyes volt”, nem túl magas a költség. Ugyanakkor információink szerint bár a tárca nem verte nagy dobra, végül belátták, nem lenne értelme egy online is olvasható enciklopédia újranyomásának, így elálltak a kiadástól, ám a feladat végül tavaly ősszel a külügyhöz került.
A hivatalos kommunikáció mással indokolta, miért nyerte meg a külügy a kiadás jogát. A tárca lapunkhoz eljutott január végi tájékoztatásában az áll, hogy a feladatot azért rendelték hozzájuk, mert a kiadvány nagyobb része külföldre kerül. Válaszukból az is kiderült, miért tartják fontosnak az enciklopédiasorozat ismételt kiadását. Mint írták: a kötetek „máig érvényes és megkerülhetetlen forrásként mutatják be a történelmi Magyarország gazdaságát, természetrajzát, történelmét, kultúráját és társadalmi fejlődését”. „A sorozat értékét és használhatóságát bizonyítja, hogy nehezen fellelhető példányai napjainkban igen magas áron kelnek el, és folyamatos a kereslet irántuk” – írták. Amikor lapunk tavaly megkérdezte az enciklopédiasorozat teljes hasonmás díszkiadását akkor egyedüliként előállító Pytheas Könyvmanufaktúra egyik vezetőjét, ő arról beszélt: