Tíz évbe is beletelhet, mire embereket kezelhetnek állatoknál bevált rákellenes szerrel

Hiába sikeres most egy kísérlet, félrevezetik a rákos betegeket, ha gyors gyógyulást remélnek tőle.

Kuslits Szonja
2018. 02. 02. 15:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg az egérkísérletektől emberi kipróbálásig eljut egy szer, akár 10 év is eltelhet, tehát az a friss hír, amit a média egy része úgy tálalt, hogy megvan a rák ellenszere, nagyon káros, és feleslegesen táplál reményeket a daganatos betegekben – mondta el lapunknak Gundy Sarolta rákkutató, az Országos Onkológiai Intézet volt osztályvezetője.

A szakembert a rák közelgő világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón azzal kapcsolatban kérdeztük, hogy tegnap több médium is félrevezető címekkel számolt be róla: stanfordi kutatók eredményesen teszteltek különböző molekulákat rákos egereken. Azt állítják, hogy

a keverék embereknél is hatékony lesz, többféle ráktípusnál is, de erre egyelőre nincsenek konkrét bizonyítékok.

Gundy Saroltát arról is kérdeztük, hogy ha törzskönyvezik a szert, mikorra várható, hogy hozzánk is eljusson, ugyanis hazánkban átlagosan 3,7 év telik el, mire a hazai páciensek gyógyszerár-támogatással igénybe vehetik az innovatív készítményeket. Mint mondta, bár pontos számot nem ismer, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő egyedi méltányosság alapján több esetben is engedélyezi egy évben az innovatív szerek alkalmazását. Gyakran hangoztatott kritika ezzel kapcsolatban, hogy az idősek már kiszorulnak a körből, és nincs lehetőségük ilyen terápiákhoz jutni. Erről a rákkutató úgy nyilatkozott:

Stádiumfüggő, hogy ki kaphat ilyen gyógyszereket, és az is fontos, hogy egy 20 éves vagy több más betegséggel is küzdő 80 éves betegen segít-e az egyébként több millió forintos gyógyszer.

A betegséget „gyógyító” kütyük és gyógyhatásúnak nevezett alternatív szerek folyamatos jelenlétével kapcsolatban megjegyezte: sokan elhiszik, hogy ezek a „csodaszerek” meggyógyítják őket, és emiatt orvoshoz sem feltétlen mennek el. Így pedig könnyen menthetetlen állapotba kerülnek. Kiderült az is: a 65 év alattiak körében a halálozások közel 40 százalékát daganatos megbetegedés okozza. Magyarországon a szív- és érrendszeri betegségek után a rák számít fő haláloknak, jelenleg minden 4. magyar ember ebben hal meg.

Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke a sajtótájékoztatón arról beszélt: szeretnék felhívni a figyelmet a társadalom és az egyén felelősségére is, hiszen

a rák kialakulásának kockázata jelentősen csökkenthető mozgással és egészséges életmóddal. De azokra is jótékonyan hat a mozgás, akik szervezetében már megjelent a daganat.

A rák elleni világnapot február 4-én tartják, és minden évben más-más (rész)témára koncentrálnak a szervezők, idén ez a mozgás. A mozgás – a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség dokumentuma szerint – minimum 30 százalékos arányban játszik szerepet a daganatok megelőzésében.

Az összes rákbetegség egyharmada elkerülhető azzal is, ha felismerjük a betegséget előidéző rizikófaktorokat, mint az alkohol, dohányzás, testsúlynövekedés, mozgáshiány, táplálkozás és a stressz. Egy orvosszakmai ajánlás szerint mindennap tízezer lépést kell(ene) megtenni, ami nagyjából 6,5 kilométert jelent. Ez persze elsőre soknak tűnik, de fokozatosan hozzászoktatva a szervezetet nem jelenthet kihívást.

A mozgás mellett a szűréseken való részvétel is kiemelkedően fontos, 50 éves kortól minden nőnél és férfinál vastagbélrákot kellene szűrni, 50 év feletti nőknél pedig 2 évente kellene mammográfiai vizsgálatot végezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.