Mintegy 30 ezer beteg szerepel az állami egészségügy várólistáján, van olyan kórház, ahol térdprotézis-beültetésre csak 2020-ra van időpont, de az egyszerűbb vizsgálatok esetében is hosszú a várólista. A páciensek ezért a sürgősségi ellátásban, illetve a magánrendelőkben keresnek megoldást – derül ki a Hír TV riportjából.
A csatorna megszólaltatta Zacher Gábort, a Honvédkórház sürgősségi centrumának vezetőjét: Zacher maga is úgy látja, hogy a helyi sürgősségi ellátás elérte teljesítőképességének a határát – azért is, mert 160 betegből legalább 60 nem az osztályra való, a hosszú várólistát szeretné megkerülni.
„A 60, az olyan, hogy időpontom van hasi ultrahangra május 14-ére, hát az túl messze van, bejövök a sürgősségi osztályra, és akkor azt mondom, hogy nagyon fáj a hasam, és akkor hátha”
– mondta az Egyenesen című műsorban Zacher. Eközben vannak olyanok is, akik valós betegségükkel sem kerülnek időben sorra: néhány hete
éppen a Honvédkórházban halt meg egy 58 éves nő, miután szívproblémájával több mint 5 órán át várt az orvosra.
A várólista az ilyen esetekben sem kedvez a súlyos betegnek: annak is egy-másfél évet kell várnia, aki szívbillentyű-beültetésre, kiterjesztett gerincműtétre szorul.
A betegek így inkább a magánrendelőkbe mennek, a fővárosban például már tíz páciensből hatan. Az állami egészségügy termeli ezt az irányváltást – így véli Haskó László sebészorvos, aki szerint az állami kórházak hiába tudnának adott esetben több beteget ellátni, a teljesítménykorlát miatt is meg van kötve a kezük. A szakember több ország egészségügyi rendszerében dolgozott. Úgy látja, nálunk a pénzhiány és a bürokrácia a fő gond.
„Ha szükség van valamilyen berendezésre, akkor azt öt perc alatt meg tudják venni, mert nem olyan döntési rendszer van, mint mondjuk az állami kórháznál. Ott végig kell menni a minisztériumi osztályvezetőn, az államtitkáron, a helyettesen stb. Végül Magyarországon lehet, hogy mindent egy ember dönt el, ahogy figyeljük a dolgokat. Mindenben megfellebbezhetetlen határozatok vannak” – tette hozzá.