Egy uniós szakbizottság jelentése szerint el kell indítani Magyarország ellen a lisszaboni szerződés 7. cikkelye szerinti eljárást, illetve ha nem csatlakozunk az európai ügyészséghez, le kell állítani a források utalását – értesült a Népszava.
A lap birtokában lévő dokumentumok szerint mindezt az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottsága fogalmazta meg. Az iratokban az áll: az uniós támogatásokat az eredeti rendeltetésüktől eltérően, az EU alapértékeit veszélyeztető módon használta fel a magyar kormány, amit szankcionálni kell.
A költségvetési ellenőrző bizottság a jelentés elkészítésével egy másik EP-szerv, az állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottság alá dolgozott be, amely a 7. cikkely szerinti vizsgálatot folytatja le.
„A költségvetési ellenőrző bizottság felhívja az állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságot, hogy állásfoglalásra irányuló indítványába foglalja bele a következő javaslatokat: mivel a korrupció jelenlegi szintje, valamint az államháztartás átláthatóságának és elszámoltathatóságának hiánya az EU-ról szóló szerződés 2. cikkelyében említett értékek megsértését jelentheti, ezért indokolja a 7. cikkely szerinti eljárás megindítását; felhívja a bizottságot, hogy amennyiben a tagállamok nem hajlandók az Európai Ügyészséghez való csatlakozásra, az uniós pénzeszközök felhasználását fel kell függeszteni” – idézi a dokumentumot a Népszava.
A bizottság által jelzett konkrét hiányosságok:
A Népszavának név nélkül nyilatkozó európai bizottsági forrás szerint arról van szó, hogy a kormányzati korrupció szintje veszélyezteti az EU-támogatások céljainak érvényesítését, és sérti a magyar emberek érdekeit. – A cél, hogy a kormány visszatérjen az uniós jog keretei közé, mivel különben Magyarország elveszítheti az EU-támogatásokat – fogalmazott.