Egyre nagyobb a zűrzavar a Röszkén elkapott, terrorizmus finanszírozásával gyanúsított menedékkérők identitása kapcsán, a kormánypárti televíziók és lapok ellentmondásos információkat közölnek a TEK-akcióban elfogott személyekről.
A Magyar Idők szerint az azóta előzetes letartóztatásba vett iráni nő és török férfi az Iszlám Államot segíthette. A hiányos hatósági tájékoztatás – a rendőrség és a Csongrád megyei Főügyészség közleményei alapján – lapunk is úgy vélte, hogy a gyanúsítottak a dzsihadista hálózat tagjai voltak.
A vádhatóság ugyanis csak annyit írt, hogy a két személy 009-ben, illetve 2010-ben önkéntesen csatlakozott a "nemzetközi egyezmények alapján terrorszervezetnek számító” alakulathoz, ami katonai kiképzésben részesítette őket, 2010 és 2014 között pedig Irakban segítették a szervezet munkáját, anyagilag és logisztikai támogatással egyaránt.
Az M1 szombat reggeli Híradójában – az egész Európát fenyegető Soros-összeesküvésről és a migrációról szóló, megszokott hírek mellett – viszont arról hallhattunk, hogy a gyanúsítottak a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) tagjai voltak.
Ez pedig egészen más megvilágításba helyezi a történteket: a PKK ugyanis soha nem volt dzsihadista, inkább radikális baloldalinak számít, és a török kormány mellett éppen az Iszlám Államot tekinti halálos ellenségének.
A nyugati erőkkel szövetséges kurd pesmergák az elmúlt években Irak számos területéről szorították ki az Iszlám Állam fegyvereseit, 2014-ben pedig több ezer jazidit mentettek meg a dzsihadista népirtás elől, a Szindzsár-hegység térségében.
A PKK arról is ismert, hogy nem gyilkolnak civileket – igaz, a belőlük kivált Kurdisztáni Szabadság Sólymai már nem egyszer támadt a török lakosságra, legutóbbi iszambuli robbantásuk során 38-an haltak meg.
A kormányellenes merényletek, rendőri és katonai egységek elleni támadások miatt ugyanakkor a PKK-t terrorszervezetnek tartják, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Törökország is így kezeli őket.
Mindez azonban nem akadályozza meg az amerikai vezetést abban, hogy fegyvert, kiképzést biztosítson a párthoz kötődő Népvédelmi Egységek harcosainak (YPG), ha a Iszlám Állam elleni harcról, vagy az iraki amerikai állások biztosításáról van szó.
A PKK nemzetközi besorolása miatt gyanúsíthatják most a Röszkén elfogott menedékkérőket terrorizmus finanszírozásával: a Magyar Idők úgy tudja, hogy a férfi és nőt Nyugat-Európába akart menedékesként bejutni, ehelyett előzetes letartóztatásban kell megvárniuk az ügyükben hozott ítéletet.