Hetvenéves a nőnap Magyarországon

Az ünnep eredetileg a nők szociális, politikai, anyagi megbecsüléséről is szólt.

MN
2018. 03. 08. 7:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első nemzeti nőnap az Egyesült Államokhoz köthető, 1909 februárjának utolsó vasárnapján tartották. A nemzetközi megünneplésre Koppenhágában tettek javaslatot a II. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson 1910-ben. A következő évben Dánián kívül Ausztriában, Svájcban és Németországban is megünnepelték, március 19-én. Tüntetéseket tartottak számos férfi részvételével, ahol választójogot követeltek a nőknek.

Ám a voksolásra csak később adódott lehetőség. Oroszországban 1917-től, Németországban 1919-től, Francia- és Olaszországban a második világháborút követően, Belgiumban 1958-tól, Svájcban 1971-től, Portugáliában 1976-tól, Liechtensteinben 1984-től.

A március 8-ai dátum ahhoz köthető, hogy 1857-ben emberibb munkafeltételeket és fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek New Yorkban. Az egyenlő bérezés mellett ez a nap a nők elleni erőszakra is felhívja a figyelmet, illetve hogy ne legyenek a szociális, politikai és pénzügyi megkülönböztetés áldozatai.

A Rákosi-korszakban kötelezővé tett, mostanra virágossá szépült ünnep tehát eredetileg munkásmozgalmi, egyenjogúságról szóló nap, melyet Magyarországon 1948 óta tartunk, szovjet mintára, habár 1913-ban az Országos Nőszervező Bizottság már röplapokat osztott, és a következő évben is több országos rendezvényt szerveztek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.