Szabad, önálló és erős Budapestet most! jelmondattal ismertette az MSZP–Párbeszéd a programját szombaton a fővárosban. Horváth Csaba, az MSZP budapesti képviselője közölte: kivéreztetés és kiszolgáltatottság helyett önállóság, elszegényedés és romló szolgáltatások helyett több pénz, rossz életminőség és hanyatló ellátórendszer helyett egészséges élet, tízezrével kivágott fák és a tönkretett Római-part helyett tiszta, rendezett zöld környezet, bűnözés és korrupció helyett pedig biztonság kell a fővárosnak.
A Budapest naponta húszmilliárd forintot fizet be adóként, de alig kap vissza valamit. Hozzátette: tíz forintból egy forintot vissza akarnak szerezni a fővárosnak, ami szerintük nem sok. Ez kell ahhoz, hogy a közösségi közlekedés kényelmes, biztonságos, akadálymentes és olcsó legyen – magyarázta. Horváth Csaba szerint több rendőrre van szükség és arra, hogy a közterület-felügyelet a város biztonságát szolgálja, ne pénzbehajtó legyen. A tömegsportot kell támogatni, és 2022-ig minden kerületben tíz százalékkal kell növelni a zöld felületek arányát – írja az MTI.
Szerinte Orbán Viktor miniszterelnök régóta gyűlöli Budapestet, ott árt neki, ahol tud, Tarlós István pedig kiszolgálja. A főpolgármester „Orbán bábja, mert valóban kiszolgáltatta Budapestet a Fidesznek, alkalmatlan, mert gyáva szembeszállni a kormánnyal” – fogalmazott.
Karácsony Gergely, az MSZP–Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje, a Párbeszéd társelnöke új, partnerségen alapuló alapszerződést szorgalmazott a főváros és a vidék között abból a célból, hogy előbbi az ország motorjává váljon. Szólt arról is, Budapestnek az az érdeke, hogy azokat a közszolgáltatásokat, amelyeket jobban el tudnak látni az önkormányzatok, továbbra is ők lássák el.
Szerinte áprilisban az emberek két alternatíva, a miniszterelnök által meghirdetett, a többséget fenyegető polgárháborús és az MSZP–Párbeszéd által képviselt, békés együttműködésen alapuló, a partnerséget hirdető lehetőség között választhatnak. A főváros az ország legszolidárisabb települése, ugyanis az itt megtermelt adóból nagyon sokat nem itt költenek el. Ez helyes, de meg kell találni az ideális mértéket – hangoztatta.
Molnár Gyula, az MSZP elnöke szerint az utóbbi nyolc év elvesztegetett idő, mert a főváros vezetése nem harcolt, túlélni akart, és nem tudott érdemi módon modernizálódni. Személyes csalódásként beszélt Tarlós István „regnálásáról”, mert azt gondolta, „néha a józan paraszti ész átsegít a nehézségeken. De azt látom, hogy ebben az esetben sokkal inkább a paraszti ész maradt meg, kevésbé a józanság”. Szerinte a főpolgármester a napi működési dilemmákon túl nem volt képes új víziót adni a városnak. Szóvá tette, hogy 1990 óta először az idén nem volt a Városháza által szervezett március 15-i megemlékezés.
Kunhalmi Ágnes szerint nem lesz erős főváros, ha nem számolják fel a vidék és közte feszülő ellentétet. Akik ma élezik a Budapest–vidék ellentétet, azok nemcsak a fővárost, hanem az egész országot teszik tönkre – tette hozzá az MSZP budapesti elnöke. Az áprilisi választásról közölte, ha az LMP a fővárosban öt-hat körzetben segít, ki tudják söpörni a Fideszt. Kunhalmi Ágnes ősbűnnek nevezte az iskolák államosítását, hibának tartotta a tankötelezettség leszállítását és a szakképzés átalakítását. Szerinte vissza kell adni Budapestnek az iskolafenntartó jogot, az iskoláknak pedig az autonómiát.
Komáromi Zoltán egészségügyi szakpolitikus azt mondta, a választási győzelem után az egészségügy anomáliáit hónapokon belül meg lehet szüntetni, ha a kerületek is segítenek. Bírálta a kórházak államosítását, felhívta a figyelmet a várólistákra, a betöltetlen fővárosi praxisokra. Elmondta, 2017-ben Magyarországon a lakosság többet fizetett járóbeteg-ellátásra magánintézményekben, mint amennyit a kormány az állami járóbeteg-ellátásra költött. A tervezett szuperkórház a fideszes haverok megélhetését szolgálja. Szerinte háromszintű egészségügyi rendszert kell kialakítani, a cél az, hogy mindenki térítésmentesen hozzáférhessen a magas színvonalú állami ellátáshoz.
Tüttő Kata, az MSZP országos elnökségének tagja a helyi közösség fontosságáról beszélt. Az lenne a cél, hogy helyben legyen jó minőségű iskola, háziorvosi ellátás, hogy működjön a kis bolt – mondta.
A vasárnapi ellenzéki tárgyalásokról Karácsony Gergely elárulta, azt reméli, hogy a demokratikus ellenzéki pártok meg tudnak állapodni a visszalépésekről. Vannak olyan választókerületek, ahol az MSZP–Párbeszéd szívesen támogatja az LMP-s jelölteket, ha ez kölcsönös visszaléptetést jelent. Elmondta, arra kéri majd az LMP-t, hogy ne várjon a Jobbikra a megállapodás megkötésével, mivel az nem hajlandó tárgyalni. „Ki kell rúgnunk a tördelőt, de ez nem politikai probléma” – mondta arra, hogy az egyik napilapban helyesírási hibákkal jelent meg a választási hirdetésük.
Kérdezték arról is, hogy a Jerusalem Post szerint Soros György német nagyvállalatokon keresztül gyakorolt nyomást Magyarországra. Karácsony Gergely közölte, ha ő lesz a miniszterelnök, akkor e cégeknek sokkal több adót kell fizetniük, a belpolitikába pedig nem kell beleszólniuk.
Nem tudja visszahívni Bárándy Pétert, mert nincs közéleti funkciója, semmilyen módon nincsenek politikai együttműködésben – reagált arra, hogy Zsigó Róbert (Fidesz) felszólította Karácsony Gergelyt, hogy hívja vissza Ahmed H. védőügyvédjét, Bárándy Péter korábbi szocialista igazságügy-minisztert. „Dunsztom nincs, hogy miről beszél ez a drága ember” – fogalmazott.