Óriási orvosi siker a sziámi ikrek szétválasztása

A bangladesi gyerekek szétválasztása új utat nyit a hasonló beavatkozások terén – mondta Csókay András idegsebész lapunknak.

R. Kiss Kornélia
2018. 03. 08. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Sikeres beavatkozáson vannak túl a bangladesi sziámi ikrek, akiknek a szétválasztását magyar orvosok vállalták el, ám további két komoly operáció vár a kétéves kislányokra, Rabiára és Rukijára. Mondhatjuk, hogy túl vannak a nehezén? – kérdeztük Csókay Andrást, a Honvédkórház főorvosát, a gyerekeket kezelő csapat idegsebészeti vezetőjét. (Rajta kívül Hudák István és Pataki Gergely vett részt az operációban.)
– A legveszélyesebb az agyi erek elkülönítése, ezen vagyunk túl. Persze kockázatos a koponya szétválasztása, újbóli befedése, a bőr pótlása is. Nagyon magas a halálozási arány a koponyájuknál összenőtt sziámi ikrek szétválasztásakor. 80 százalékuk nem éli túl. De Hudák István idegsebésznek sikerült szétválasztania az agyi vénás keringést olyan módon, hogy az eredményei alapján már kevesebb lesz a kockázat. Ezt közölte az édesanyával, aki beleegyezett a beavatkozásba.

– Hogy kerültek kapcsolatba az ikrekkel?
– 2002-ben alapítottuk Pataki Gergely plasztikai sebésszel, az ikrek szétválasztását felvállaló orvoscsapatunk plasztikai vezetőjével a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítványt. Eleinte abortuszra várókkal, kómás agysérültekkel és fejlődési rendellenességekkel születettekkel foglalkoztunk elsősorban. Pataki Gergely 2010-ben kezdte el a bangladesi égési-sebészeti missziót. Sok bonyolult plasztikai-helyreállító esetet megoldottak. 2017 novemberében elhívott Bangladesbe, néhány agydaganatot, gerincet megoperáltam, és közben a csapatunkat felkérték a sziámi ikrek véleményezésére, esetleges szétválasztására. Sokat imádkoztam, és rádöbbentem: mi lenne, ha nem egy műtéten választanánk szét őket harminc óra alatt, amibe belehalnak, hanem megpróbálnánk a keringés szétválasztását külön megcsinálni. Nem műtéttel, hanem érpályán belüli, agyi endovaszkuláris műtéttel. Elkezdtem egyeztetni Hudák Istvánnal, aki a Honvédkórházban kollégám, endovaszkuláris specialista. Egyedülálló módszert fejlesztett ki, amitől valóban világhírű lett. Ő végezte el a műtétet. Ez az operáció nagy tudományos eredmény, új utat nyit a sziámi ikrek jövőbeli szétválasztásában.

– Mi a következő lépés?
– Második alkalommal Pataki Gergely fog kimenni, általa speciálisan tervezett szövettágítókat helyez a hajas fejbőr alá. Harmadik alkalommal megyek ki újra én is. Akkor csináljuk meg az agy és a koponya szétválasztását, az agyburok és a koponyatető újraépítését, utána Pataki Gergely próbál annyi bőrt, szövetet átültetni a testük más részeiről, hogy befedje a koponyát.

– Ön szerint teljes életet élhetnek majd az ikrek?
– Erre még semmi biztosat nem mondhatok, óriási a veszélye a további beavatkozásoknak. De ez az első műtét volt a kulcsfontosságú pillanat, ami eldöntötte, hogy merjünk-e továbbmenni a végleges szétválasztásig.

– Mekkorák a műtétek költségei?
– Legalább 20-25 millió forintot kellene a beavatkozásra összegyűjtenie az alapítványunknak. Ez az összeg a sokszorosára rúgna, ha a szülők vállalták volna, hogy külföldön végezzék el a beavatkozást. Részben talán ezért sem vállalta más külföldi orvoscsapat a műtétet. Ha elengedik a szülők a gyerekeket, talán másképp lett volna. Ezt nem tudom. A korábbi sikertelen esetek miatt félnek az ilyen műtétektől.

– Milyenek a kórházi állapotok Bangladesben?
– Az a legnagyobb bajunk, hogy nem optimálisak a körülmények. Borzalmas a szegénység. Nagyon félünk a fertőzéstől, nem is ennél a beavatkozásnál, hanem a későbbi műtéteknél. A kórházban van olyan, hogy száz ágyon fekszenek háromszázan, földön, folyosókon egyaránt.

– Miért van az, hogy mindig csak a fejlődő országokból érkeznek sziámi ikrekről szóló hírek? Van ennek valami köze a közegészségügyi helyzethez is?
– Nem hiszem. Talán lehet szerepe a környezeti ártalmaknak, de alapvetően az az oka, hogy nálunk és a fejlett országokban kiszűrik az ilyen fejlődési rendellenességet, és mindig az abortusz lesz a sorsuk. Sokszor sajnos egyébként azoké is, akik potenciálisan makkegészséges gyermekké, dolgos felnőtté válhatnának.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.