Pharaon fia pert indított Tiborczék korábbi cége ellen

A szerződés érvénytelensége miatt perel Pharaon örököse egy korábban Tiborcz István és Adnan Polat érdekeltségében álló céget – írja az Alfahír.

MN
2018. 03. 23. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Céges pert indított a néhai Ghaith Pharaon fia, Laith Pharaon, a nemzetközi cégbirodalom 49 éves örököse és közismert sportoló: a per egyik alperese az apja nevét viselő cég, a Pharaon-Kappa, a pereskedés tárgya pedig a Postabank-székház tulajdonjoga lehet – írja törvényszéki és céges adatnyilvántartásokra hivatkozva az Alfahír.

A portál szerint eddig is nyílt titok volt, hogy az Amman M. A. Abu Namous nevén és ügyvezetése alatt levő kft.-k valójában Ghaith Pharaon magyarországi érdekeltségeit takarják, de most be is bizonyosodott. Laith Pharaon három cége ugyanis pert indított Namous és a Pharaon név mögé biggyesztett görög betűkkel jelölt cégek ellen.

A felperesek a Bay View International Group S. A., a Pharaon Investment Group Limited Holding és a Pharaon Commercial Investment Group. Az alperesi oldalon pedig szerepel az a Pharaon-Kappa Kft. is, amelyet Orbán Viktor barátja, Adnan Polat Hollandiában bejegyzett cégétől, a HBRE International Investments B. V.-től, valamint Orbán veje, Tiborcz István BDPST Zrt.-jétől vásárolt meg a Pharaon-Omega Kft. A céget ekkor még AMX Nador House Kft.-nek hívták – a név magáért beszél, a vállalkozás ugyanis azzal a céllal alakult, hogy megvásárolja a budapesti József Attila utca és József nádor tér sarkán található egykori Postabank-székházat.

Ez kalandos úton-módon sikerült is – emlékeztet az Alfahír. A társaságot Suat Gökhan Karakus török üzletember alapította, aki gyakorlatilag a Galatasaray focicsapat korábbi elnöke, a milliárdos török nagyvállalkozó Adnan Polat magyarországi intézőjének nevezhető. Polat és Orbán Viktor jó kapcsolatára akkor derült fény, amikor a Bors lefotózta őket a felcsúti Pancho Aréna tetején.

Polat és Tiborcz kormányzati és üzleti kapcsolatainak nyilvánossága pedig még régebbre nyúlik vissza. 2016 júniusának elején a Magyar Narancs készített fotókkal dokumentált tényfeltáró anyagot arról, ahogy Karakus, Polat, Tiborcz István, Orbán Ráhel, Namous, illetve Rahói Zsuzsanna, a Rogán Antal-féle Miniszterelnöki Kabinetiroda tanácsadója – aki már 2012-ben is a miniszterelnök nemzetközi stábjában dolgozott főosztályvezetőként – egymást váltották a Széchenyi István téri Gresham-palota teraszán.

Az ingatlan 2006-ban került a Nádor Palace Kft. tulajdonába, a cég éves beszámolói szerint a könyv szerinti értéke 1,85 milliárd forint volt. (Az euró árfolyama ekkoriban 252–255 forint között mozgott.)

A Nádor Palace Kft. tulajdonosa egy Delaware-ben bejegyzett offshore cég volt, amelyet a The Company Corporation segítségével alapítottak. Utóbbi cég egyik szolgáltatása pont az, hogy segít elfedni a valódi tulajdonosokat.

Kis kitérő, hogy 2006 decemberében György István, a Fidesz fővárosi képviselője határozati javaslatot terjesztett elő, amelyben azt javasolta, hogy a közgyűlés a 7,2 millió eurós ügylet során éljen elővásárlási jogával. Az akkori MSZP–SZDSZ alkotta többség nem fogadta el a javaslatot, így az ingatlan nem a fővároshoz, hanem a Nádor Palace Kft.-hez került.

Pár hónappal később a 7,2 millió euróért megvásárolt ingatlanra egy csaknem 9 millió eurós úgynevezett keretbiztosítéki jelzálog került, amely rajta is maradt a Postabank-székházon 2016 júniusáig. Ekkor azonban a ház az AMX Nador House Kft. tulajdonában állt, amely cégnek már a Pharaon-Omega Kft.-nél voltak üzletrészei.

A Nádor Palace el is kezdte a felújítást, a beruházások folyamatosan növelték az ingatlan értékét, amely a kft. 2014-es beszámolója szerint több mint 2,5 milliárd forint volt. Vele szemben a vállalkozás mérlegében 855 milliós tulajdonosi kölcsön, illetve 2,2 milliárd forint értékű rövid lejáratú kötelezettség szerepel.

Az AMX Nador House-t alapítása után nem sokkal, 2015. szeptember 14-én Polat intézőjétől, Karakustól megvették Polat, valamint Tiborcz cégeit – mozgolódásukra akkor a 444.hu is felfigyelt.

Még ebben a hónapban a 9 millió eurós jelzálog jogosultja megváltozott: az Unicredit Bank helyett az AMX Nador House lett. Mi több, másnap a Postabank-székház tulajdonjoga is az AMX Nador House-hoz került. A cég 2015-ös beszámolójában meg is jelenik az ingatlan értéke, de csak 1,986 milliárd forinton.

Ezzel párhuzamosan a Nádor Palace Kft. szó szerint „kiürült”, az eredménykimutatásban 1,9 milliárdos bevétel szerepel (a Postabank-székház eladása) a ráfordítások között az ingatlan azóta 2,6 milliárdos könyv szerinti értékre emelkedett összegével. A rendkívüli bevételek között pedig megjelenik egy 900 milliós tétel, amely valószínűleg a már emlegetett alapítói kölcsön elengedéséből, illetve hitelátvállalásból származhat.

Azt az Alfahír sem tudja, hogy az AMX Nador House Kft.-t mennyiért szerezte meg a Polat-féle HBRE, illetve a Tiborcz-féle BDPST Zrt., ugyanis a vállalkozást 2016. március 17-én továbbértékesítették a Namous nevén szereplő Pharaon-Omega Kft.-nek. Így az AMX Nador House 2016. május 31-én kelt, 2015-re vonatkozó éves beszámolóját már Namous írta alá, a céget pedig átnevezte Pharaon-Kappa Kft.-vé. Az viszont nyomon követhető, hogy a Pharaon-Omega 866 233 000 forintot fizetett a HBRE-nek és a BDPST-nek, ugyanis ez a szám szerepel a Pharaon-Omega 2016-os beszámolója kiegészítő mellékletében kapcsolt vállalkozás értékeként. És mivel a cégnek nincs másban tulajdonosi részesedése, ez csak a Pharaon-Kappa (lánykori nevén AMX Nador House) Kft. vételára lehet.

A cikk elején említett szerződés érvénytelensége iránt indított per csütörtökön kezdődött a Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiumán. Az Alfahír szerette volna megtudni, hogy mi a per tárgya, ezért e-mailben kereste meg Pharaon nemzetközi cégeit, illetve a Fővárosi Törvényszéket, hogy adjon tájékoztatást röviden az ügyről. Választ eddig nem kapott, a tárgyalást pedig a bíróság (az alperes kérésére, a felperes beleegyezésével) üzleti titokra hivatkozva zárttá minősítette.

Ami biztos, a korábban Tiborczék tulajdonában álló Postabank-székház tulajdoni lapján szerepel a perindítás ténye 2017. december 17-i érkeztetéssel. Az is egyértelmű, hogy az épületre az állam is szemet vetett, hiszen az idén januárban elővásárlási jogot jegyeztek be a székházra – az ingatlan így csak akkor kerülhet magántulajdonoshoz, ha az állami vevő lemond róla. 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.