A Közös Ország Mozgalom felmérései szerint az LMP kormányfőjelöltje a Pest megyei 2-es, a DK alelnöke pedig a budapesti 4-es kerületben szorongathatja meg a Fidesz–KDNP-t – írja a Hír TV.
A Gulyás Márton vezette csoport tizennyolc választókerületben méri meg, hogy melyik ellenzéki jelölt a legesélyesebb a kormánypárt legyőzésére.
A Závecz Research által a Közös Ország Mozgalom megbízásából készített felmérésből kiderült: két ellenzéki jelöltnek van esélye egy az egy elleni versenyben legyőzni Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert a budapesti 4-es választókerületben: Varga kihívója lehet Niedermüller Péter DK-alelnök, illetve az LMP elnökségi tagja, Ungár Péter is. Mellettük a Momentum színeiben Benedek Márton indul, a Jobbikból pedig Kovács Tamás száll ringbe. A kutatók becslése szerint Niedermüller 39, Ungár 35, Benedek 26, Kovács pedig 20 százaléknyi szavazatot kapna jelen állapotok szerint, ha egyedül indulna Varga Mihály ellen.
A négy ellenzéki kihívó közül a felmérés szerint Niedermüller és Ungár is nagyjából hasonló esélyekkel indulhatna egyedüli kihívóként áprilisban. Kiderült, hogy bár az LMP-s politikus jóval több másod- és harmadlagos preferenciát szerzett – ez azt jelenti, hányan tették a jelöltek sorában ha nem is az első, de a fideszes jelöltnél kedvezőbb helyre –, a szakértők szerint még így sem valószínű, hogy egy párviadalon jobban teljesítene Vargával szemben, mint Niedermüller. Ugyanakkor megjegyezték: nem lefutott versenyről van szó, hiszen az ellenzéki szavazók másod- és harmadlagos preferenciái még nemigen alakultak ki a körzetben, és sokan tanácstalanok lennének, ha az általuk kedvelt jelölt végül visszalépne. Ungár Péter abban az esetben jönne ki jobban egy az egy ellen Varga Mihállyal szemben, ha minden bizonytalanság eltűnne a szavazókból, és minden lehetséges jelöltkombináció esetén tudnák az emberek, hogy kire akarnak szavazni – ezt a forgatókönyvet modellezi a kutatók indirekt becslése, amelyet a Közös Ország Mozgalom honlapján közöltek. Ebben a nagyon valószínűtlen, de a további tartalékok irányát és korlátait egyszerre jelző esetben az LMP-s jelölt egyedül 44, a DK alelnöke pedig 42 százalékot érne el.
A kutatók tehát többféleképpen kiszámolták, hogy ki lenne a legesélyesebb ellenzéki jelölt, és Niedermüllert hozták ki valamivel esélyesebbként.
Pest megye 2-es kerületében is két lehetséges vetélytársa lehet a fideszes Csenger-Zalán Zsoltnak. Egyfelől ebben a körzetben indul az LMP miniszterelnök-jelöltje, Szél Bernadett, a másik erős kihívó pedig a jobbikos Császárné Kollár Tímea lehet a közvélemény-kutatás szerint.
A térségben sokat gyengült a négy éve még biztos második baloldal, a jelenleg a DK színeiben induló Tóth Zoltán választási szakértő nem számít esélyesnek, ahogyan a momentumos Szemző Áron sem. A Jobbik mellett az LMP is sokat javított, mindkét párt az MSZP és a DK elé került. Ha az adatgyűjtés idején lett volna a választás, Szél Bernadett 35 százalékot ért volna el Csenger-Zalán ellen, őt követi Császárné Kollár Tímea és Tóth Zoltán 29-29 százalékponttal, Szemző Áron egymaga csupán 18 százalékig jutott volna.
Összességében a Közös Ország Mozgalom kutatása esélyesebbnek tartja Szél Bernadettet Császárnénál, mivel őt szélesebb körben fogadják el, mint a jobbikos jelöltet, az átszavazóknál és a bizonytalanoknál is előnyt élvez az LMP-s politikus. Emellett erről a kerületről is elmondható, hogy nem alakultak ki teljesen a másod- és harmadlagos preferenciák, bár a Fidesz-jelöltre kevesen szavaznának át az ellenzékből, de sokan vannak, akik tanácstalanok lennének, ha az addig támogatott jelölt visszalépne – így önmagában a verseny leszűkülése nem csökkentené érdemben a fideszes előnyt.
A Pest megyei 2. választókerületi fórumon egyébként Tóth Zoltán azt közölte: ha a pártvezetők úgy állapodnak meg, ő kész visszalépni az LMP miniszterelnök-jelöltjének javára, és kampányolni is mellette. Azzal a feltétellel, ha a visszalépés kölcsönös, és ehhez az kell, hogy az LMP is adjon valamit cserébe. Szemző Áron azt mondta, ha eljön az ideje, és lesz olyan jelölt, aki esélyes a győzelemre, ezzel együtt pedig a Momentum számára is vállalható ez a politikus, meg fogják fontolni a visszalépést. Császárné Kollár Tímea kijelentette, hogy nem lépnek vissza senki javára.
A kutatás megerősítette a szakemberek azon gyanúját, hogy a Fidesz–KDNP előnyét jócskán túlmérik a közvélemény-kutatások – ahogy ez egyébként Hódmezővásárhely esetében be is bizonyosodott a polgármester-választáskor. Ez annak tudható be, hogy a fideszes szavazók másoknál nagyobb arányban osztják meg álláspontjukat a kutatókkal.
Az adatfelvétel a Pest megye 2. számú egyéni választókerületében január 31-e és február 20-a között, Budapest 4. számú egyéni választókerületében február 2-a és február 18-a között zajlott, ezer, véletlen mintavétellel kiválasztott megkérdezett személyes, otthoni megkérdezésével. Az elemzés módszertani részletei és további eredményei a Közös Ország Mozgalom honlapján található, itt és itt.