Szijjártó Péter gimnazistaként, 1995-ben a Soros Alapítvány pályázatára jelentkezett – írja a 444 egy korabeli újságcikk alapján. A győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium harmadikos tanulója egyike volt az ezerötszáz jelentkezőnek, akik közül a tucatnyi szerencsést kiválasztották, hogy fél évet az Egyesült Államokban tölthessen.
„Szorongás nélkül vágtam neki az útnak, úgy gondoltam, a Soros Alapítványban nyugodtan megbízhatok” – nyilatkozta Szijjártó. Mint elmondta, a repülőjegy, a biztosítás és az ösztöndíj mellé még heti hetvenöt dollár zsebpénzt is kapott.
A szerencsés gimnazistáról szóló győri újságcikket egy twitterező ismerősének édesanyja őrizte meg, fia születésének napján jelent meg. Az akkori interjúban a későbbi külügyminiszter még csak az első élményeiről számolt be. Beszélt a nagy távolságokról, arról, hogy az amerikai gimnazistáknak milyen fontos a sport. Az egy héttel későbbi lapszámban is beszámolt további ohiói kalandjairól, talán arról is őriz valaki egy példányt.
Azóta sok víz lefolyt a Dunán, Szijjártó Péter miniszter lett, Soros György ellen pedig kommunikációs hadjáratot folytat a kormány.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleményben reagált. – Ez 23 évvel ezelőtt történt, Szijjártó Péter 17 éves volt, Soros György pedig akkor még nem akarta illegális bevándorlókkal elárasztani Európát – írták.
Többször írtunk már mi is arról, hogy a nagyobbik kormánypárt prominensei vagy a Fideszhez közel állónak mondható emberek közül hányan és kik profitáltak Soros György és alapítványa ténykedéséből. Orbán Viktor 88 áprilisától a Soros Alapítvány támogatásából alapított Közép-Európa Kutatócsoport munkatársa volt, ’89 augusztusában azt nyilatkozta a HVG-nek, hogy 10 ezer forintos ösztöndíjat kap havonta közvetlenül az alapítványtól és még 5-10 ezret a szintén Soros-pénzből alapított Századvég című folyóirat szerkesztéséért. Ha összesen 20 ezerrel számolunk, az ma 310 ezer forint lenne. 1989 szeptemberében Orbán Viktor Soros-ösztöndíjasként Oxfordba utazott, ahol a Pembroke College-ben kutatási témája "a civil társadalom eszméje az európai politikai filozófiában" volt.