Svájci lap: A politikai kultúra mélypontja volt a kampány a rendszerváltás óta

Több neves külföldi napilap is értékelte a vasárnapi választás eredményét.

MN
2018. 04. 09. 5:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos jelentős külföldi napilap számolt be hétfőre virradóra az Orbán Viktor vezette Fidesz nagyarányú választási győzelméről – írja az MTI.

A Neue Zürcher Zeitung (NZZ) című svájci napilap egyebek között rámutatott, hogy bár minden ellenzéki erő Orbán megdöntését tűzte ki célul, a baloldal és a Jobbik közötti együttműködés csődöt mondott. A lakosság jelentékeny részének kormánnyal szembeni elégedetlensége – ahogy azt a közvélemény-kutatók utóbb újra és újra megállapították – rekordmagas választási részvételben nyilvánult meg. A svájci lap kitért arra, hogy a választás olyan kampányt zárt le, amely a politikai kultúra mélypontjának tekinthető Magyarországon a rendszerváltás óta. A Fidesznek sikerült a választási kampányát szinte kizárólagosan a migráció témája köré fonni, eközben Orbán a keresztény Magyarország megmentőjeként tüntette föl magát, aki győzelmével szétzúzza az ellenzéket – olvasható a lapban.

A kormányellenes erőket Orbán a Soros György által irányított külföldi összeesküvőkként kezelte, és ezzel az érveléssel megtagadta, hogy akár csak egyetlen vitát is folytasson ellenfeleivel, miközben pártja nem terjesztett elő választási programot.

Független szakértők úgy vélik – írta a konzervatív NZZ –, hogy a magyarországi választás szabad, de nem tisztességes volt. „Az EBESZ megfigyelői már négy évvel ezelőtt is erre a megállapításra jutottak, de az utolsó törvényhozási ciklusban a helyzet csak tovább éleződött. Túl azon, hogy a választási törvény döntően a Fidesznek kedvez, a tömegtájékoztatási eszközök kevés kivétellel Orbán bizalmasainak a kezében vannak” – olvasható a svájci lapban.

A Politico brüsszeli hírportál megállapította, hogy Orbán eleve erős helyzetből indult neki a választásoknak, a mostani földcsuszamlásszerű diadal mégis meglepetésként érte az ellenzéket. A „korrupciós botrányok” sorozata, magas rangú kormányzati tisztségviselők állítólagos bűnei felvetették a kérdést, hogy a konzervatív szavazók és a bizonytalan magyarok az ellenzék felé fordulnak-e. Történelmi méreteket ért el a részvétel, és ez az elején táplálta az ellenzék reményeit.

A Corriere della Sera olasz napilap internetes oldalán ugyancsak emlékeztet arra, hogy a rendkívül nagyarányú részvétel az urnáknál bizonytalanná tette a szavazás kimenetelét. A lap utal arra, hogy a kampányban elkeseredett küzdelem folyt, melynek során Orbán a nemzet védelmezőjeként, illetve a keresztény és nyugati kultúra bajnokaként lépett fel, aki szembeszáll az afrikai és a közel-keleti iszlám invázióval. Erre tette fel a tétet, s ez bejött neki – írja tudósításában az újság.

Az ugyancsak olasz La Repubblica úgy fogalmaz: „Orbánnak tehát még egyszer sikerült”, egymás utáni harmadik mandátumot is nyert, így folytathatja kemény politikáját, amely elutasítja a bevándorlást, akárcsak az Európai Unió „állítólagos diktátumait”, noha Budapest is jelentős segítséget kap az EU-tól a kohéziós alapokon keresztül. A magyar vezető sikere fontos a szuverenisták számára mindenütt az EU-ban – fűzi hozzá a lap.

Úgy tűnik, meggyőzőnek bizonyult Orbán kampánya, amely a migránsok elutasításán alapult, akárcsak azon, hogy minden ellenzékit Soros ügynökének bélyegzett. „Orbán alatt Magyarország az EU-n belül a legerőteljesebb gazdasági növekedésen ment és megy keresztül, bőséges magas technológiájú ipari beruházásokat könyvelhet el magának, alacsony a munkanélküliség” – olvasható a La Repubblica tudósításában.

Az El País című spanyol napilap arról ír, hogy Orbán Viktor, az egykori diákvezér, aki a magyar kommunista diktatúra ellen harcolt, az a politikus, aki egy időben a kelet-európai újdonsült demokráciák nagy reménysége volt, s aki ugyanakkor az EU egyik legkonzervatívabb személyévé alakult át, elsöprő győzelmet aratott.

A Lidové Noviny című cseh konzervatív napilap a Fidesz győzelméről beszámoló jelentésében meglepőnek nevezte a szavazás iránti kétségtelenül hatalmas érdeklődést. A szavazókörök előtt, különösen a nagyobb városokban hosszú sorok álltak – írja a lap.

A Hír TV összefoglalója szerint a német Süddeutsche Zeitung A populista Orbán Viktor marad a hatalmon címmel elemezte a választásokat. A napilap szerint az EU-szkeptikus Orbán könnyedén hagyta a háta mögött a szétmorzsolódott ellenzéket, és ezzel újabb négy évig törhet borsot az unió orra az alá – különösen a bevándorlás kérdésében.

Der Standard című osztrák napilap helyszíni tudósítója azt írta, az illiberális állam nem hagyja leváltani magát. Gregor Mayer úgy fogalmazott, a fölényes győzelem után a „Viktátor” továbbra is saját kedvére formálhatja a „demokrácia” rendszerét Magyarországon. Mayer szerint bár az ellenzéki összefogás egyértelműen megbukott, egy ilyen illiberális államban még egy ideális ellenzéknek is nehéz dolga lett volna, hiszen folyamatosan „elszívják előlük a levegőt”; és mintha egy olyan mókuskerékbe kerültek volna, amelyben nem ér le a lábuk.

Guardian eközben úgy fogalmazott: a Fidesz populista kampánya többséghez juttatta a kormánypártot, annak ellenére, hogy sok korrupciós botrányuk volt. A brit napilap szerint a Fidesz kampánya egyetlen témáról szólt, a bevándorlásról, de ez elegendő volt a törzsbázis mozgósítására. Ráadásul a magyar választási törvény a győztes pártot jutalmazza, még akkor is, ha nem kapják meg a voksok többségét. Az ellenzék az alkotmányozó kétharmados többségtől akarta megfosztani a kormányoldalt, de ez nem sikerült – tette hozzá a lap.

BBC honlapján közölte: az eredmények alapján a jobboldali magyar kormányfő kényelmes győzelmet aratott a vasárnapi választásokon. A brit közszolgálati csatorna idézte Orbán Viktor győzelmi beszédét, miszerint a magas részvételi arány minden kétséget eloszlatott, és most lehetőség van megvédeni Magyarországot. A BBC szerint az erős választói felhatalmazással Orbán keményen harcolni fog az uniós intézmények ellen, és ellen fog állni az uniós bevándorlásügyi megoldásoknak.

A The Washington Post pedig azt írta, a keményvonalas miniszterelnök harmadik egymást követő ciklusát kezdheti meg, és ezzel folytatódhat a demokratikus intézményrendszer gyengülése. Az amerikai liberális lap szerint Magyarország két cikluson keresztül egy autokrata rendszer felé csúszott el, egy egypárti szisztéma irányába. A kormány lebontotta a fékek és ellensúlyok rendszerét, és megrendszabályozta a kritikus médiát. Orbán egyetlen üzenete 2015 óta a migránsok démonizálása, a Soros-kampánnyal pedig újabb mélységekbe szállt alá.

A választással kapcsolatos eseményeket továbbra is folyamatosan követjük, percről percre tudósításunkat itt találja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.