A XX. század totalitárius rendszereinek és diktatúráinak szimbólumait nem csupán Magyarországon, hanem számos európai államban igyekeztek a történelem szemétdombjára hajítani a rendszerváltás utáni kormányok. Közvetlen szomszédságunkban például Ukrajna látott neki a kommunista jelképek eltüntetéséhez, ezt azonban nem a Szovjetuniótól való függetlensége után, hanem az elmúlt években tette meg, amikor Oroszország elfoglalta a Krím félszigetet, s beavatkozott a kelet-ukrajnai konfliktusba.
Ukrajnában 2017-re az összes Lenin-szobrot ledöntötték – kivéve a nem Kijev ellenőrzése alatt álló keleti területeket –, de az oroszellenes kampány részeként utcákat és városokat is átneveztek. A kárpátaljai Kalini település Lenin utcája például John Lennon utca lett, a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk városa pedig Dnyipro. A korábbi változat ugyanis Hrihorij Petrovszkij szovjet politikai vezetőre utalt, a Sztálin által elrendelt s az ukrajnai nagy éhínséghez vezető, kötelező gabonabegyűjtések egyik fő szervezőjére.

Fotó: Reuters
Lengyelországban a 2015 végén hatalomra került, a Putyin Oroszországával szemben határozottan ellenséges nemzeti-konzervatív kormány kezdett hozzá az utcanévtáblák lecseréléséhez a kommunista korszak maradványainak felszámolása érdekében. Megszűnt például a varsói Népi Hadsereg fasor, amelyet a 2010-ben meghalt egykori lengyel államfő után Lech Kaczynski fasornak kereszteltek.
– Elfogadhatatlan, hogy még léteznek utcák, amelyeket bűnözőkről neveztek el – nyilatkozta 2016-ban Michal Dworczyk, a kormánypárt politikusa. Spanyolországban a Franco-korszak emlékét igyekezett eltörölni 2007-ben az akkori szocialista Zapatero-kormány, az erről szóló rendelkezésnek azonban a jobboldali vezetésű városok – így sokáig Madrid is – ellenálltak.
A főváros azonban két évvel ezelőtt megváltoztatta a diktatúrából fennmaradt utcaneveket, így lett a Millán Astray és a García de la Herrán tábornokokról elnevezett közterületekből Justa Freire utca – egy pedagógusnő után –, illetve – a megbékélés szimbólumaként – Együttműködés utcája. Mivel a jelenlegi madridi kormány is szocialista, tavaly elrendelte Francisco Franco földi maradványainak exhumálását az Elesettek völgyében található bazilikából, mert a kabinet szeretné elkerülni, hogy a katedrális zarándokhellyé váljon a francoizmus dicsőítői számára.