Öt hadbíró ítélkezett a kémper néven elhíresült eljárásban, akik 4:1 arányban a vádlottak javára döntöttek annak ellenére, hogy bebizonyosodott, a Gyurcsány-kormány idején orosz titkosszolgálati tiszteket engedtek be NATO-szövetséges országunk polgári elhárításának központjába.
Mindez azonban az ítélkező hadbírók szerint ha nem is egyszerű csínytevés volt, de nem merítette ki a kémkedés büntetőjogi tényállását. Nagy László elmarasztaló ítéletével szemben áll Ruzsás Sándor Róbert, Vadócz Attila, Szabó Éva és Mészár Róza felmentő, illetve azt jóváhagyó ítélete.
A bíróság deklaráltan független, s a jog szerint a bírók is függetlenek a politikai hatalomtól. Ám az öt ítélkező hadbíróból kettőnek a pályafutása akár politikailag is értékelhető kapcsolódásokat mutat. Az is tény, hogy egy ellenzéki párt – váratlannak nem mondható módon Gyurcsány pártja –, a Demokratikus Koalíció a per során kétszer is megfenyegette az igazságszolgáltatásban dolgozókat, az egyik vádlott, Szilvásy György pedig politikai perről beszélt.

Fotó: Havran Zoltán
A perek alatt a közvélemény csak a sajtóhírekből értesülhetett a magyar elhárításba bejutott orosz titkosszolgálati emberekről, hiszen a 2007-ben, az akkori Nemzetbiztonsági Hivatalban (NBH) történteket titkosította a Gyurcsány-kormány adminisztrációja. Az ügy azonban óriási károkat okozott a fennálló szövetségi rendszerben az ország számára, ráadásul a magyar elhárítást teljesen át kellett szervezni, még a neve sem maradt a régi.
Van, aki hazaárulást emleget
A titkosítás feloldása után már nyíltan beszélhetünk az orosz titkosszolgálati akcióról az NBH-ban, ahol akár államtitkokhoz is hozzájuthattak, és ami egyesek szerint felért egy hazaárulással. Galambos Lajos nyugállományú vezérőrnagyot, az NBH-t 2007-ben vezető főigazgatót kémkedéssel, Szilvásy György volt minisztert felbujtóként elkövetett kémkedéssel, P. Lászlót, egy orosz kapcsolódású biztonságtechnikai kft. cégvezető-tulajdonosát bűnpártolással, Laborc Sándor volt dandártábornokot, Galambos utódját hivatalos személy által elkövetett bűnpártolással vádolták meg 2011-ben.