Kiszelly Zoltán
politológus
Valójában a Medgyessy Péter által 2002-ben kitalált mesét akarja ismét elsütni az ellenzék, hiszen az egykori szocialista miniszterelnök is azt ígérgetve került hatalomra, hogy nem változtatnának a fideszes kormány politikáján. A baloldal narratívája csődöt mondott, a választók látják, hogy Magyarországon demokrácia van, az emberek azt tapasztalják, hogy a jobboldaltól egyebek mellett munkát, falusi csokot, biztonságot kapnak, és védelmet a migráció ellen. Ezért az ellenzék taktikát váltott, és most azzal akarják becsapni a választópolgárokat, hogy konzervatívnak mondják magukat. Az elképzelés lényege, hogy a Fidesz–KDNP-től próbálnak elvonni szavazókat. Azonban Márki-Zay és társai továbbra is Gyurcsány Ferenc kottájából játszanak, aki rájuk szavaz, az ugyanúgy Gyurcsányt kapja, mint ahogy a Medgyessyre voksolók is végeredményben őt kapták meg.
Horn Gábor,
Republikon Intézet
Bár a saját értékvállalásra alapuló kutatások szerint a keresztény-konzervatív értékrendnek van a legnagyobb tábora Magyarországon, ez a csoport a politikailag aktív népesség egyharmadát teszi ki. A hagyományos értékrend köré szerveződő pártok jó része válságban van, ennek egyik oka, hogy jelenleg hazánkban nem ezen ideológiák körül szerveződnek a szavazói körök, hanem az Orbán Viktor miniszterelnökhöz való viszonyulás mentén. Világjelenség, hogy a nemzetben gondolkodó populista, antiglobalista, bezárkózó pártoknak nőtt meg jelentősen a támogatottságuk. Ugyanakkor a hagyományos ideológiák szerint szerveződő pártok megújítására is van – bár nem kirobbanó – igény. A konzervatív oldalon, például a Márki-Zay Péter-féle kísérlet egyébként nem tűnik olyan sikeresnek, mivel láthatóan anélkül is tudnak együttműködni az ellenzéki pártok.
Törcsi Péter,
Alapjogokért Központ
Az ellenzéki politikusok egy része arra a felismerése jutott, hogy a magyar társdalom túlnyomó többsége alapvetően hagyományos értékrenddel bír társadalmi értelemben: fontos számukra a család, a keresztény kultúra, a kulturális homogenitás. Ezt mutatja, hogy a 2006 óta eltelt időszakban a Fidesz–KDNP minden nagyobb országos választást megnyert. Az elmúlt 13 évben a választópolgárok megbizonyosodhattak róla, hogy a jelenlegi kormánypártok milyen értéket képviselnek, és mire gondolnak, amikor például családról és nemzetről beszélnek, valamint amikor a keresztény kulturális hagyományokról mint a nemzet megtartóerejéről gondolkodnak. Ezt felismerve folytat az ellenzéknek egy kisebb része keresztény-konzervatív retorikát, ám tartalmilag nem vehetők komolyan, nem tudják azt a kormánypártokkal szemben hitelesen képviselni.