Horváth Ildikó: Jó lépésnek bizonyult Magyarország csatlakozása az Eurotransplanthoz

Az államtitkár kiemelte, ezzel együtt ezen a területen is keresik a továbblépés és a különféle együttműködések lehetőségét, hogy a magyar betegeknek még nagyobb esélyük legyen donorszervhez jutni.

2019. 09. 20. 13:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó lépésnek bizonyult Magyarország 2013-as csatlakozása az Eurotransplanthoz, hiszen ezáltal több szervátültetésre volt lehetőség itthon – erről az egészségügyért felelős államtitkár beszélt pénteken sajtótájékoztatón.

Horváth Ildikó kiemelte, ezzel együtt ezen a területen is keresik a továbblépés és a különféle együttműködések lehetőségét, hogy a magyar betegeknek még nagyobb esélyük legyen donorszervhez jutni.

Ennek jegyében tartanak pénteken a V4-ek illetékes szervezeteivel közös tanácskozást, amelynek fő témája az élődonoros veseátültetéshez kapcsolódó keresztdonáció és a külföldi elhunytból történő szervadományozás jogi lehetőségeit járja körül.

Mihály Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) transzplantációs igazgatója beszámolt arról, hogy a V4-ek országaiban hasonló a jogszabályi környezet a szervadományozást illetően. Akárcsak Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban is a feltételezett beleegyezés elve érvényesül, tehát ha az elhunyt még életében írásban nem tiltakozott szervei továbbadományozásáról, akkor szervei transzplantálhatók.

A szakmai tanácskozás célja, hogy speciális esetekre alakítsanak ki együttműködést az országok, és az egyik ilyen a külföldi állampolgár Magyarországon bekövetkezett agyhalála esetére vonatkozó eljárásrend kialakítása szervkivételhez.

Mihály Sándor elmondta, javaslatuk szerint felveszik a külföldi elhunyt származási országának illetékes szerveivel a kapcsolatot, hogy kiderítsék, van-e akadálya a magyarországi szervkivételnek cseh, lengyel, szlovák állampolgárok esetében.

Piros László, az Egészségügyi Szakmai Kollégium Transzplantációs Tagozatának vezetője a keresztdonációval kapcsolatos nemzetközi együttműködés lehetőségéről és az ehhez szükséges hazai szabályozás módosításáról beszélt. Elmondta, az élődonoros veseátültetéshez kapcsolódó keresztdonáció hatékonyabbá tétele érdekében az OVSZ a transzplantációs tagozattal egy egységes programot dolgozott ki. Ennek legfontosabb elemei az ide vonatkozó jogszabályok módosítása, és a szervet adományozó és azt fogadó emberek közötti optimális egyezést kereső algoritmus megalkotása.

Úgy vélte, a V4 országok között keresztdonációs együttműködés kialakítása elősegítheti az egymással kompatibilis emberek felkutatását és azonosítását. Hozzátette: a keresztdonáció egy új lehetőség az adományozó donorok és szervekre szoruló betegek számára, és nőhet az élődonoros átültetések száma.

Tavaly 505 szervátültetést végeztek Magyarországon, amelyek közül 119 esetben külföldről érkezett az életmentő szerv magyar beteg részére. A veseátültetések száma is emelkedett tavaly, a 335 beavatkozás közül 290 esetben elhunyt donorból, 45 esetben élőből nyertek szervet. A májátültetések száma is nőtt, tavaly 80 ilyen beavatkozás történt, ami 8,11 százalékkal magasabb mint a 2017-es adat. Kombinált vese-hasnyálmirigy átültetésből ötöt végeztek tavaly.

A két hazai szívtranszplantációs központban 62 szívátültetést végeztek 2018-ban, és a program indulása óta a tavalyi esetszám volt a rekord eddig. Hazai tüdőátültetést 23 esetben végeztek, a program 2015-ös indulása után 2016-ban 17, míg 2017-ben 21 tüdőátültetés volt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.