Pártpolitikai megközelítésben mindenről lehet vitatkozni, de az emberek biztonsága tekintetében egy irányba kell húzni, egy csónakban evezünk, Bécs a K-körrel ezt megvalósította – hangzott el az osztrák fővárosban azon a nemzetközi konferencián, amely a nagyvárosok biztonságát helyezte fókuszába.
A rendezvényen Bécs vezetése, a biztonsági kérdésekkel foglalkozó városi magisztrátus, a rendőrfőkapitány, a hivatásos és önkéntesszervezetek, nemzetközi vendégek képviseltették magukat. Wolfgang Kastel, a Bécs segítői (Die Helfer Wiens) elnevezésű szervezet vezetője az úgynevezett K-kör tevékenységét ismertetve elmondta: az egyesületi formában működő ernyőszervezetet harminc éve öt szervezet alapította meg, jelenleg pedig már 41 tagjuk van.
– Ez egy polgári védelmi szövetség, amelynek feladatait Bécs városa rendeletben szabályozza. Évente 320 akciót, száz előadást, negyven rendezvénynapot tartanak munkatársaink.
Peter Hanke, a bécsi szegélyszolgálatok elnöke, városi tanácsos beszámolójában elmondta: az osztrák főváros lakossága az elmúlt 15 évben 270 ezer fővel nőtt, ami komoly kihívás a polgári védelmi szervek szempontjából is. A városi tanácsos leszögezte, hogy Bécs biztonságos működéséhez a hivatásos és magán-segélyszolgálatok közös munkája elengedhetetlen.
Wolfgang Müllernek, a bécsi segélyszolgálatok helyettes vezetőjének feladata a bevetés szervezése, egyeztetve a rendőrséggel és a hadsereggel. A szakember szerint az általa vezetett szervezetnek a legnagyobb szakmai kihívás a 2015-ös migrációs válság volt. A feladat nagyságát jól jellemzi: néhány hónap alatt egymillió fő utazott át a városon.
– Bevetési jelszavunk: A mi van az én előtt! Bécs is ennek szellemében működik, nem csak a segélyszervezetek – hangsúlyozta Wolfgang Müller. Az előadásból kiderült: az önkéntesek szerepe a hirtelen, előre nem látható vagy felbecsülhető mértékű események kapcsán nő meg. Például a 2015-ös események során a bécsi főpályaudvaron rövid időn belül százezer adag élelmet biztosítottak az önkéntesek.