Negyedszer is tárgyalni kezdték csütörtökön a kilenc évvel ezelőtti vörösiszap-tragédia ügyét, immár másodszor a Győri Ítélőtáblán. Az ügyész 13 vádlott terhére jelentett be fellebbezést a Győri Törvényszék elsőfokú ítélete ellen, egyebek mellett súlyosítás miatt. Ugyanakkor a II. rendű vádlott védője az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését kérte, mivel szerinte nem volt törvényes a bírói tanács felállása, a megismételt elsőfokú eljárást levezető bírói tanács elnöke ugyanis nem rendelkezett az Országos Bírósági Hivatal elnökének kinevezésével.
A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, 227 ember szenvedett borzalmas égési sérüléseket, több száz lakóház lakhatatlanná vált.

Fotó: Reuters
Az ügyben 2012 januárjában tizenöt ember ellen emeltek vádat. A Veszprémi Törvényszék 2016. január 28-án bűncselekmény hiányában valamennyi vádlottat felmentette a vádak alól, mivel szerinte a katasztrófa oka „altalaj eredetű stabilitásvesztés” volt, ami miatt a töltés tönkrement. A másodfokon eljáró Győri Ítélőtábla azonban 2017. február 6-án hatályon kívül helyezte a határozatot eljárási szabálysértések miatt, majd a Győri Törvényszékre került az ügy, mivel addigra minden veszprémi bírót kizártak a megismételt eljárásból. Idén február 4-én tíz ember bűnösségét mondta ki a Győri Törvényszék. Az I. rendű vádlott B. Zoltán cégvezető fogházban letöltendő két év és hat hónap szabadságvesztést, a II. rendű vádlott D. József műszaki szolgáltatási igazgató fogházban letöltendő két év szabadságvesztést kapott. A bíró a III. rendű vádlott F. Józsefné laboratóriumi és környezetvédelmi vezetőt, a IV. rendű vádlott Sz. Tibor diszpécsert, az V. rendű vádlott G. József hidrátgyártás-üzemvezetőt, a VI. rendű vádlott P. Ferenc vörösüzemi területfelelőst, a VIII. rendű vádlott L. László hidrátgyártás-termelési vezetőt és a XIV. rendű vádlott P. Sándor szivattyúkezelőt is bűnösnek találta. Valamennyien egy év szabadságvesztést kaptak, végrehajtásában két évre felfüggesztve. A VII. rendű vádlott pénzbüntetést, a XIII. rendű pedig megrovást kapott. Öt vádlottat felmentettek a vádak alól.