Fiataloknak Trianonról
Elsősorban a fiatalokat megszólító programokkal – köztük fotó- és esszépályázattal, kiállítással és tudományos rendezvényekkel – készül a trianoni békediktátum centenáriumára a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) – hangzott el tegnap a Ludovikán tartott sajtótájékoztatón.
Koltay András rektor közölte: az NKE hivatásából és oktatási portfóliójából egyenesen következik, hogy a trianoni évforduló mellett az egyetem „nem mehet el szó nélkül”. Sokszínű, gazdag, nemcsak a múltba tekintő, hanem a jövő felé néző programsorozatot valósítanak meg – ismertette. Hangsúlyozta, hogy a békediktátum „nem pozitív előjelű identitásformáló erő” a magyar nemzet számára. Hozzátette: szeretnék bemutatni, hogy a magyarság miként élte túl ezt a „történelmi kataklizmát”.
Kis Norbert, az NKE fejlesztési rektorhelyettese kifejtette: sok millió magyar ember van élő kapcsolatban szülei, nagyszülei révén a trianoni eseményekkel. Ezért az egyetem Trianon és a családom címmel esszépályázatot hirdet, amelyre személyes családi történeteket várnak a határon túlról is.
A legjobbakat az év második felében nyomtatásban és digitális formában is megjelentetik – mondta. Barna Attila docens beszámolt arról is, hogy június 4-én emlékkonferenciát tartanak, a legújabb kutatások eredményeit bemutató tanulmánykötet készül, emellett egy Trianon Enciklopédia és egy Trianon a térképeken című összefoglaló kiadványt is megjelentetnek.
Csengei Zoltán egyetemi hallgató elmondta: az NKE fotópályázatot hirdet, amelyre az egész Kárpát-medence fiatalságának olyan önálló pályamunkáit várják, amelyek azt mutatják be, hogy miként viszonyulnak a fiatalok a száz évvel ezelőtti eseményhez. Kántor Sára, az NKE diákja közölte: az egyetem nyolc szakkollégiuma a többi között Pozsonyba, Erdélybe és Kárpátaljára szervezett tanulmányi utakkal emlékezik meg a centenáriumról.