Gyurcsány Ferenc: A trianoni döntés jogszerű
Az ellenzéki pártok és politikusok is véleményt nyilvánítottak a száz évvel ezelőtti békediktátumról. Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke május 30-i Facebook-posztjában azt írta, Trianon „megoszt, mert sokaknak ma is élő eleven, személyes, családi, nemzeti fájdalom, másoknak viszont a történelem olyan ismerni való száraz ténye, mint például a mohácsi vész”. A pártelnök úgy fogalmazott, „a magyarok sokaságának háborgása ellenére Trianon nemzetközi jogi értelemben vett jogszerűségét egyetlen komoly közjogi tényező sem vitatja”.
A Jobbik egy, a közösségi oldalán közzétett videóval emlékezett meg a száz évvel ezelőtti döntésről. A videóban Jakab Péter pártelnök elmondja, „új nemzetegyesítésre van szükség, hogy azt az erőt, amit magyar a magyar ellen fordít, végre egy nagy, közös nemzetépítésre használhassuk”.
A Párbeszéd a békediktátum századik évfordulóján emlékfa ültetésével emlékezett meg. Tordai Bence országgyűlési képviselő szerint „Trianon az igazságtalanság szinonimája, a magyar nemzet számára történelmi tragédia, ugyanakkor vannak, akik ma is maguknak tartják meg a jogot, hogy eldöntsék, ki magyar érzelmű és ki nem”.
Molnár Zsolt (MSZP), a parlament nemzeti összetartozás bizottságának alelnöke úgy fogalmazott: Trianon következményeit visszacsinálni nem lehet – de meghaladni igen. „Ehhez az kell, hogy ne a múltba révedjünk az évszázados sérelmek miatt, hanem a jövőbe tekintsünk, hogy az ellenségeskedés helyett keressük az utat egymás elfogadásához” – mondta a szocialista politikus.
Az LMP sajtómegkeresésre válaszolva állásfoglalásában kijelentette: Magyarország történelmi sebei közül a trianoni diktátum az egyik legfájóbb pontja a múltunknak és a jelenünknek is. „A mai napig úgy élnek magyarok a Kárpát-medencében, hogy számukra a magyar nyelvhez, a magyar oktatáshoz, a magyar kultúrához való hozzáférés nem alapjog és a napi küzdelem része” – írták.
Budapest főpolgármestere a Mérce.hu-n írta le gondolatait az összetartozás napján. Mint fogalmazott, sok rendes magyar hazafit ismer, „akiket nem érdekel már ez az egész”. Arra kéri őket, legyenek szolidárisak és érdekeljék őket azok, akiknek fontos Trianon emléke. Karácsony Gergely történelmi bűnnek tartja, hogy a Fidesz jó ideje azonosítja a maga érdekét a nemzet érdekével, miközben – szerinte – demokráciában a politikai vitáknak nem lehet az a tárgya, hogy ki tartozik a nemzethez, csak az, hogy mi a jó a nemzetnek.
Trianon-fájó versenynek nevezte a momentumos Szarvas Koppány Bendegúz a békediktátumra emlékezést. A képviselő tegnapi Facebook-posztját azzal kezdte: „Évente június 4-én tetőzik a magyarkodó pózverseny, ahol egyes, magukat jobboldalinak mondó politikai szereplők azon küzdenek egymással, hogy ki tud hivalkodóbban sajnálkozni az idén százéves tragédia fölött.”