A székely kezdeményezés aláírására buzdít a népszerű együttes

Legutóbb a Müpa által létrehozott autósmozi nézőinek játszottak a Vujicsics együttes tagjai, akiknek, hasonlóképp oly sok előadóhoz, a koronavírus-járvány miatt ezen a nyáron elmaradtak a koncertjei. A zenekar két tagja, Eredics Gábor és Brczán Miroszláv az Írd alá kampány videósorozatában üzent délszláv hallgatóságának, amelyben a székely kezdeményezés aláírására buzdít. Szavaik szerint hasonlóképp az együttes küldetéséhez, a petíció is a sokszínű kulturális hagyományokért szállt síkra.

Szilléry Éva
2020. 08. 11. 11:04
Gyimesbükk, 2018. május 20. Magyar és székely zászlók a kontumáci Nagyboldogasszony-kápolnánál a székelyföldi Gyimesbükkön, ahol misét tartottak pünkösdvasárnap, 2018 május 20-án. A zarándokok elõzõ nap a csíksomlyói búcsúban, az összmagyarság egyik legjelentõsebb vallási és nemzeti ünnepén vettek részt. MTI Fotó: Mohai Balázs Fotó: Mohai Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Mást sem teszünk több mint 45 éve, mint hogy ahova meghívnak bennünket, Ausztráliától Kuvaiton át, Európa szinte bármely országába magyarországi kisebbségi zenét játszunk. A koncert végén azzal a tudattal állnak fel az emberek, hogy Magyarország nagyon gazdag lehet, ha a kisebbségi zenei kultúrája is ilyen nagyszerű és ilyen élvezettel adják elő” – fogalmazott Eredics Gábor, a délszláv zenei hagyományokat ápoló Vujicsics együttes tagja abban a Zoom-videóban, amelyet az Írd alá kampány munkatársai készítettek.

Szentendrén működnek, de Pomázról indultak egykor a művészek, ezen a környéken pedig már megszokták, hogy bárki megszólalhat svábul, szerbül, szlovákul, magyarul vagy cigányul, mert az emberek értik és tisztelik egymást.

„Az a tapasztalatunk, hogy sokkal szebb dolog, amikor a kultúrák egymást gazdagítják, mintha nem érintkeznek vagy akár konfrontálódnak. Ezért írtuk alá a székely kezdeményezést”

– hangsúlyozta Eredics Gábor.

Szülei és nagyszülei is szerbek voltak Brczán Miroszlávnak, aki Budakalászon nőtt fel, ennélfogva saját bőrén tapasztalta a nemzetiségi létet. Mint mondta, soha nem származott ebből baja, sőt előnnyé kovácsolta a többes identitását a Kossuth-díjas zenész.

Felidézte, hogy annak idején, ha nagyszülei kimentek a földre kapálni és a sváb nemzetiségűnek előre köszönt a szerb, onnantól svábul ment a társalgás. Ha azonban szerbül köszöntek előre, akkor szerbül beszélgettek tovább. „Tehát a svábok tudtak szerbül, magyarul, és a magyarok többsége is beszélte ezt a két nyelvet akárcsak a szerbek a svábot és magyart. Nekem nagyon megtetszett ez az attitűd, és amit a Vujicsics együttes csinál, messzemenően illeszkedik ebbe a gondolatba. Gyerekkorunk óta a többes kultúra hatott ránk. Később elkezdtünk kitekinteni Baranyába és a horvát zenei hagyományokkal is foglalkozni.”

Az Írd alá kampány november 7-ig gyűjthet újabb támogatókat négy további uniós tagországban, amelyek között Pesty László kampányfőnök célországként jelölte meg Horvátországot. Jelenleg az aláírások mindössze öt százalékát sikerült megszerezni déli szomszédunknál.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.