Folytatódik a vita az Igazságügyi Palotáról

A Kúria várhatóan hamarosan eldönti, befogadja-e a Politikatörténeti Intézet felülvizsgálati kérelmét a Kossuth téri Igazságügyi Palota ügyében. Az első- és a másodfokú bíróság ugyanis jogerősen távozásra szólította fel az intézetet. A befogadás megítélése után kerülhet sor annak eldöntésére: valóban vissza kell-e adni az intézet által használt ötezer négyzetméter alapterületű, Alkotmány utcai szárnyépületet az állami vagyonkezelőnek.

Kulcsár Anna
2020. 08. 21. 6:05
Nemsokára kiderül, hogy vissza kell-e adnia a PTI-nek a Kossuth téri épületrészt Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az igazságszolgáltatás legfelső fórumát 1949-ben tették ki az 1896-ban épült, a Parlamenttel szemben elhelyezkedő, Kossuth téri Igazságügyi Palotából. A palota Alkotmány utcai szárnyépületében – ahol az 1930-as években Rákosi Mátyást szabadságvesztésre ítélték – Rákosi hatvanadik születésnapján, 1952-ben a Munkásmozgalmi Intézet, később a Párttörténeti Intézet, végül a Politikatörténeti Intézet (PTI) kapott helyet. Egyes közlések szerint értékes iratanyagokat tárolnak itt, főleg kutatási célból.

Többévi pereskedés és a legkülönfélébb álláspontok ütköztetése után, 2018 novemberében a Kúria felülvizsgálati tanácsa adta meg a helyzet jogi minősítését. Úgy döntött, hogy a magyar állam és a PTI között ingyenes használati szerződés, vagyis haszonkölcsön-szerződés jött létre 1990-ben, s ez felmondható. Ezután a felmondás megtörtént, az alsófokú bíróságok elrendelték az épületszárny kiürítését. Ezek után fordult a PTI a Kúriához.

A Politikatörténeti Intézet kérte, először is döntsék el, befogadható-e a kérelme, s ha igen, helyezzék hatályon kívül az épület kiürítéséről szóló első- és másodfokú ítéletet. Kérelmezte továbbá, hogy a végleges döntésig függesszék fel a távozásra kötelező bírói határozatok végrehajtását. Úgy tudjuk, hogy a kérelem befogadásáról napokon belül döntenek, hiszen augusztus 20-ával véget ért az ítélkezési szünet. A későbbiekben az ügy a maga egészében is lezárulhat, s ezzel valószínűleg befejeződik a rendszerváltozást követő időszak egyik legnagyobb vagyonjogi vitája.

Nemsokára kiderül, hogy a PTI-nek vissza kell-e adnia a Kossuth téri épületrészt
Fotó: Bach Máté

A PTI kiköltözése és a Néprajzi Múzeum távozása esetén egyébként az összességében 15 ezer négyzetméter alapterületű, állami tulajdonú márványpalotát visszakapná eredeti használója, a Kúria. Visszaköltözhetne az épületbe Justitia carrarai márványból készült szobra is, amelyet 1949-ben szintén eltávolítottak onnan, és amely jelenleg a Kúria Markó utcai épületében található.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.