Szlávik: Biztonsággal megnyithatók az iskolák

Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa interjút adott a Magyar Hírlapnak, amelyben a szakember elmondta, hogy biztonságos az iskolakezdés, ám azt nem tudni, hogy hetek múlva milyen helyzettel szembesülünk. A bizonytalanság az oltóanyagok kapcsán is felmerül: még nem tudni, hogy a várhatóan jövőre érkező oltások csak a tüneteket enyhítik vagy teljes védelmet biztosítanak. Szlávik kiemelte: fontos, hogy minél többen oltassák be magukat influenza ellen, hogy az őszi járvány során a szakemberek meg tudják különböztetni a két betegséget.

2020. 08. 14. 8:58
A tanárok munkájának elismerésére egy egészen újszerű bérelemet vezetnek be Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Abból a szempontból aggódhatunk, hogy valóban több fertőzött van, mint a korábbi időszakban, valóban országosan elterjedtebb a járvány, Budapesten és Debrecenben pedig emelkedett a koronavírus örökítőanyagának mennyisége a szennyvízben – nyilatkozta Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa a Magyar Hírlapnak. A szakember a kedélyek megnyugtatására hozzátette: Csehországot szokta példaként említeni, amely egy zöld besorolású ország, és naponta 200-300 új eset van, ám az ottani szakemberek úgy vélik, hogy azokat a gócokat, amelyek a napi új eseteket adják, ellenőrizni tudják járványügyi szempontból.

Budapest, 2020. március 4.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központ vezetője (balra) és Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa (jobbra)
MTI/Kovács Attila

Szlávik véleménye szerint nem az a fontos, hogy ez már a második hullám-e vagy még az első, a napi újeset-szám a leglényegesebb adat. A szakember szerint az új fertőzöttek jelentős része külföldi vagy külföldön járt honfitársunk. – Nagyon kell figyelni arra, hogy ha valaki olyan országból jön, ahol jóval több eset, mondjuk úgy, második hullám van, akkor a karanténintézkedéseket be kell tartani – emelte ki. Az infektológus elmondta: a gócpontokat kell felkutatni és figyelni. Jelenleg ilyen gócpont Pápa városa, ahol a szűrés és a karanténintézkedések jelenthetik a megoldást arra, hogy a vírus ne tudjon tovább terjedni. – Amíg ezt mi tudjuk csinálni, nincs ok aggodalomra – hangsúlyozta.

Szlávik János szerint a jelenlegi járványügyi helyzetben biztonsággal megnyithatók az iskolák, de azt senki sem tudja, hogy milyen lehet a helyzet a következő hetekben. – Elképzelhető, hogy úgy járunk, mint Szlovákia, ahol már annyi eset van, mint márciusban – értékelt a főorvos, aki egy jó hírt is megosztott. – Hiába növekszik naponta harminc-negyvennel az új esetek száma, ez a kórházban kevésbé érzékelhető, tehát olyan új esetek vannak többségben, akik vagy teljesen tünetmentesek, vagy enyhe tünetekkel otthonukban vannak – mondta.

A főorvosnak az orosz vakcina kapcsán az orosz–amerikai hidegháborús vetélkedés jutott eszébe. – Erőfitogtatásnak érzem – értékelt az infektológus, aki szerint az oltóanyagot a tesztek lezárása előtt engedélyeztették. – Egészen biztos, hogy ez egy előtörzskönyvezés, ami megelőlegezi a gyógyszer hatékonyságát – mondta. A koronavírus elleni vakcinával kapcsolatban elmondta, hogy már meglévő technológiákat alkalmaztak, azokat fejlesztették tovább. Szlávik szerint az oroszok vakcinája az ebola ellen is alkalmazott oltóanyag egyik variánsa.

– Mind a hat, harmadik fázisban járó vakcina tesztelése most kezdődik el – mondta Szlávik János, hozzátéve, az Egyesült Államokban ehhez harmincezer embert kell beoltani, ez legalább egy hónap, ha nem több. Az első oltás beadása után egy hónappal pedig be kell adni egy másodikat is, „és kell néhány hónap, hogy látható legyen, kik betegedtek meg nagyobb számban: akik a placebót kapták vagy akik az oltóanyagot”.

A főorvos kiemelte: fontos, hogy minél többen adassák be maguknak az influenza elleni védőoltást, mert így könnyebb lesz elkülöníteni a koronavírusos és az influenzás betegeket ősszel, amikor vélhetően mindkét vírus egyszerre ölt majd járványformát.

– Ha Magyarországon lesz védőoltás, az valószínűleg önkéntes lesz, de s bizonyos szakmákban, például az egészségügyben dolgozókat mindenképpen meg kell majd védeni a vírustól, és meggondolandó, hogy az idős embereknek ingyen fel kell ajánlani az oltást – összegzett a szakember. A vakcinák körüli bizonytalanságot megvilágítva azt mondta, még nem tudni, hogy a koronavírus elleni oltóanyagok teljesen megvédenek a fertőzéstől vagy csak a fertőzés súlyosságát csökkentik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.