Jelentősen csökkenhet a települések adóbevétele

Komoly bevételkieséssel kell várhatóan szembenéznie a települési önkormányzatoknak a koronavírus-járvány miatt, elsősorban az iparűzési adó csökkenhet számottevően. Mivel a cégek idei árbevétel-csökkenése elsősorban jövőre érezteti hatását, a településeknek arra kell készülniük, hogy 2021-ben is kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk.

2020. 09. 03. 12:05
Schmidt Jenő (TÖOSZ) Fotó: Teknős Miklós
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abban bízunk, hogy a helyi adók közül a gépjármű- és építményadó legalább kilencven százaléka be fog folyni határidőre – erről beszélt a Magyar Nemzetnek a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnöke, Tab polgármestere. Schmidt Jenő ugyanakkor úgy véli, hogy a vállalkozások építmény- és iparűzési adójánál nem lesz ilyen jó a helyzet, és arra számít: a nagyobbak közül többen kérelmezni fogják, hogy kevesebbet fizethessenek. Hozzátette: a vállalkozásoknak a koronavírus-járvány miatt idén szeptember végéig kell leadniuk a tavalyi évről készült beszámolókat, ez alapján tisztább lesz a kép. Egyelőre arra számít, hogy a kötelezettségeik 85 százalékát a vállalkozások is befizetik majd. Schmidt Jenő kérdésre kitért arra is, hogy a 2019-es zárszámadások alapján az önkormányzatok iparűzési adóelőleget is vetnek ki szeptemberben, amelyet majd a mostani beszámolók alapján májusban korrigálnak.

– Az autóipari cégeknél és azok beszállítóinál, szolgáltatóknál körülbelül harminc százalékkal kevesebb bevételt és így iparűzési adót kalkulálunk 2020 alapján – mutatott rá a TÖOSZ elnöke. Szavai szerint biztos lesznek, akik a fizetéssel kapcsolatban kérelmet nyújtanak be az illetékes önkormányzat felé, de a többség fizetni fog. Úgy véli, sok vállalkozó gondolkodhat úgy, hogy a 2019-es évnek köszönhetően még vannak tartalékai, de jövőre várhatóan rosszabb lesz a cégek helyzete.

– A magyar gazdaság is csökken, amely részben a vállalkozások teljesítményének visszaeséséből következik, így a települési önkormányzatok, kiváltképp a nagyvárosok jelentős iparűzésiadóbevétel-kieséssel kalkulálnak. A cégek ugyanis kevesebb árbevétel után fognak adózni – közölte lapunk megkeresésére a Megyei Jogú Városok Szövetségének (MJVSZ) elnöke, Kaposvár polgármestere. Szita Károly is kiemelte: szeptember 30. után látnak tisztán, de biztosra veszi, hogy az iparűzési adónál lesz a legnagyobb csökkenés.

A politikus rámutatott arra is, hogy a települések az év elején, a koronavírus-járvány kitörése előtt, még „békeidőben” optimistán tervezték a költségvetéseiket, de már azokhoz képest is voltak az önkormányzatoknak veszteségeik. Emlékeztetett arra, hogy a települések részt vettek a védekezésekben, de közben nem szedhettek hónapokig parkolási díjakat, sőt sok helyen még kedvezményeket is adtak a bajba került magánszemélyeknek és cégeknek. – Arra számítunk, hogy Kaposvár esetében idén körülbelül egymilliárd forint lesz a kiesés, ami tetemes pénz – emelte ki Szita Károly. Hozzátette: mivel ebben az évben nagyon sok cégnek csekély bevétele volt, így ez alapján jövőre kevesebb adót fizetnek majd, vagyis nem lesz könnyű a 2021-es év sem.

Bár a falvakban sokkal kevesebb adóbevétel folyik be, mint a nagyvárosokban, ezek az összegek jelentős tételt tesznek ki a községek költségvetésében. A Magyar Faluszövetség elnöke, a Bács-Kiskun megyei Szentkirály polgármestere kérdésünkre kifejtette: nagyon várják a szeptember 15-ét, és igyekeznek mindenféle meglepetésre készen állni. Szabó Gellért elmondta: ha nagyon rosszul alakul a magánszemélyek és a cégek adóbefizetése, akkor arra kényszerülnek majd, hogy erre reagálva az év hátralevő részében különböző intézkedéseket hozzanak meg. – Néhány hét és eldől, hogy milyen jövőkép áll előttünk – hangsúlyozta a politikus.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.