Május végén érkezett a hír: a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) új modell szerint működhet tovább. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium indoklása szerint az átalakításra azért volt szükség, mert az SZFE működési modellje az elmúlt több mint harminc évben változatlan maradt, az intézmény társadalmi-gazdasági környezete és a felsőoktatás ágazati irányítása azonban olyan kihívásokat támaszt, amelyeket csak egy korszerűbb működési modellel lehet kezelni.
A májusban benyújtott törvénytervezet célja az volt, hogy még tovább erősödjön az egyetem hazai és nemzetközi szinten elismert tudásközpontként betöltött szerepe, és a jövőben olyan, együttműködésekre képes intézményként működjön, amely a magyar kultúra fejlődését is biztosítja.
Példátlan baloldali támadás
Míg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem üdvözölte a modernebb és rugalmasabb működési formát, addig a Színház- és Filmművészeti Egyetem egészen máshogy reagált a tervezett változtatásokra, vagyis hogy szeptember 1-jétől alapítványi fenntartású magánegyetemként működjenek tovább. Az egyetem vezetése az autonómia csorbulását látta a modellváltásban, illetve úgy gondolták, az SZFE sajátos szakmai szempontjai nem kapnak majd megfelelő képviseletet a szerintük főként a jelenlegi kormányzathoz közel álló személyekből alakuló kuratóriumban.
Ellenállásuk fokozódott, amikor az egyetemet a jövőben működtető alapítvány kuratóriumának névsora nyilvánosságra került.
A politikai baloldal példátlan támadásba lendült, amelynek kezdőhangját az összellenzéki vezetésre törő Gyurcsány Ferenc adta meg.
Facebook-oldalán azt írta: „Vidnyánszky és társai addig maradnak, amíg Orbán. Utána buknak. Sőt! Minden értelemben földönfutók lesznek.” Kijelentése komoly felháborodást váltott ki, Rákay Philip tiltakozó petíciót indított, amelyet számos neves művész és közéleti személy szignált alá, jelenleg több mint 34 ezer aláírónál tart a kezdeményezés.
Bejelentés a tüntetésen
Augusztus 31-én az SZFE rektorhelyettesei sajtótájékoztatón tudatták: lemond az egyetem vezetősége és szenátusa, mivel az intézmény fenntartását szeptember 1-jétől átvevő alapítvány „minden alapvető jogkörétől megfosztotta”. Közölték: „Tekintettel arra, hogy csakis vállalhatatlan kompromisszumok árán tarthatná fenn az önálló vezetés látszatát”, keddi hatállyal „kénytelen lemondani” vezetői pozíciójáról Upor László rektori feladatokat ellátó rektorhelyettes, Novák Eszter oktatási rektorhelyettes, Németh Gábor rektori tanácsadó, Bagossy László, az SZFE Színházi Intézetének vezetője, Balázs Gábor, az SZFE Film- és Médiaintézetének vezetője, valamint az egyetem szenátusának valamennyi választott tagja. Gáspár Máté, az SZFE Elméleti és Művészetközvetítői Intézet vezetője már korábban bejelentette lemondását. Upor László kijelentette: az SZFE távozó vezetői mindaddig nem vállalnak az egyetemen vezetői feladatokat, ameddig annak önrendelkezése helyre nem áll. Ascher Tamás színházi rendező és Enyedi Ildikó filmrendező, forgatókönyvíró is felmondta oktatói szerződését az SZFE-n, utóbbi a hétfő este megtartott demonstráción felolvasott, diákjainak küldött levelében jelentette be, hogy nem viszi tovább az osztályát mesterszakon. Az intézményt tegnap óta fenntartó alapítvány szerint ezzel a lépéssel az egyetem vezetői cserben hagyták a hallgatóikat és a munkatársaikat.