A Századvég új kutatása alapján megállapítható, hogy a megkérdezettek többsége, vagyis 61 százaléka szerint a járvány második hulláma már elérte Magyarországot, ezzel szemben 18 százalékuk úgy véli, hogy ez csak szeptember végén vagy október elején várható, hét százalékuk pedig egyáltalán nem számít rá.
A Századvég felmérése kitért a koronavírus-járvány negatív következményeire is.
A válaszadók hetven százaléka szerint a járvány elsődlegesen a gazdaságot, a munkahelyeket veszélyezteti, míg 27 százalékuk úgy gondolja, hogy elsősorban az emberi egészségre nézve veszélyes.
A koronavírus terjedésének gazdasági hatásai közül a magyarok hatvan százaléka a munkahelyek elvesztését véli a legaggasztóbbnak, míg 14, illetve tíz százalékuk az élelmiszerárak emelkedését és a jövedelmek csökkenését ítéli a leginkább aggasztó problémának. Ugyanakkor nagyon csekély, kevesebb mint két százalék azoknak az aránya, akik attól tartanak, hogy a járvány következtében nem tudják majd kifizetni rezsiköltségeiket, valamint törleszteni hiteleiket.
Reálisan ítéljük meg a járvány súlyát
A felmérésben a válaszadók 62 százaléka helyezkedett arra az álláspontra, hogy a fertőzések számának emelkedéséért a nem kellően hatékonyan védekező uniós országok és az ezekből történő behurcolás a felelősek, és pusztán a 21 százalékuk okolja a magyar kormányt az esetszámok növekedéséért.
A Századvég kutatása alapján megállapítható továbbá, hogy a magyarok a védőoltásban látják a korábban megszokott mindennapi élethez való visszatérés garanciáját. A megkérdezettek 41 százaléka úgy véli, hogy
az élet csak akkor térhet vissza a normális kerékvágásba, ha lesz a koronavírus ellen megfelelő védőoltás, míg a 36 százalékuk szerint – a vakcinától függetlenül – ez már a következő évben is bekövetkezhet.
Az elmúlt időszakban a közbeszédben megjelentek a járvány jelentette fenyegetés súlyosságát megkérdőjelező vélemények, ezért a felmérés megvizsgálta a magyarok álláspontját ebben a kérdésben is. A kutatás rávilágít arra, hogy a lakosság továbbra is reálisan ítéli meg a járványhelyzet súlyát: a válaszadók több mint kétharmada, vagyis
68 százaléka hamisnak gondolja azt az állítást, miszerint a koronavírus jelentősége el van túlozva,