Az uniós kifizetések és a jogállamiság kapcsolata, valamint az Európai Parlament (EP) által újonnan beharangozott, uniós értékeket védő ellenőrző mechanizmus is terítékre került a testület hétfői ülésén Brüsszelben. Politikailag túlfűtött témáról lévén szó, a vitát Vera Jourová és Didier Reynders jogállamisági ügyekben illetékes uniós biztosok nyitották meg, majd mindketten éltették az Európai Bizottság által múlt héten bemutatott jogállamisági jelentéseket. Ismert, a dokumentumok főként Magyarországról és Lengyelországról kaptak kemény kritikát: Varga Judit igazságügyi miniszter több részes online bejegyzéssorozatban világított rá azok kettős mércét idéző elemeire.
Bővülő jogálllamisági eszköztárról szavaz az EP
Visszautasította az elmúlt napok Magyarországgal szembeni sértegetéseit hétfőn az EP-ben Deutsch Tamás. Közben az ellenzék brüsszeli képviselői ismét az erős jogállamisági garanciák mellett szólaltak fel. Az uniós kifizetések mellé rendelendő feltételrendszerről, illetve az EU egyre bővítendő jogállamisági eszköztáráról továbbra is parázs vita zajlik.

Jourová az Európai Bizottság alelnökeként mindenesetre arról beszélt az EP-ben: az éves, tagállamokra lebontott jelentések a megfelelő lépcsőfokot jelentik afelé, hogy az EU a jövőben folyamatosan bővítse a jogállamisági eszköztárát.

Fotó: Európai Parlament
– Erre amiatt van szükség, mert a múltban naivak voltunk – mondta a liberális biztos, üdvözölve az EP által szorgalmazott ellenőrző mechanizmust, amely gyakorlatilag kiegészítené a hetes cikkely szerinti eljárásokat és az éves jogállamisági jelentéseket, s külső szakértők segítségével elemezné valamennyi uniós alapérték meglétét az EU-országokban. A kezdeményezésről szerdán szavaznak a képviselők.
Deutsch Tamás: Elfogadhatatlan a sértegetés
A jogállamisági vita magától értetődően magyar felszólalókban is bővelkedett. Az uniós keretköltségvetés feltételrendszerével kapcsolatosan Deutsch Tamás, a Fidesz–KDNP európai parlamenti delegációjának vezetője beszélt az elmúlt napok Magyarországgal szembeni méltatlan kritikáiról. „Annak az országnak a polgára vagyok, amelyet a jogállamiság dicsőségére betegnek minősített Jourová biztos. A jogállamiság iránti mély elkötelezettségtől vezetve azt mondta, hogy a magyarok nagy része nem tud saját véleményt alkotni. A hazámat a napokban a jogállamiság nevében pedig azzal fenyegette meg az EP szocialista német alelnöke, hogy pénzügyileg ki kell éheztetni.
Sértegetés, fenyegetés, politikai zsarolás, hatalmi arrogancia. Ez teljességgel elfogadhatatlan”
– mondta a Fidesz-alapító, aki a helyszínen a német EU-elnökséget képviselő Michael Rothnak azt ajánlotta a figyelmébe: a kommunista párttitkárokra emlékeztetnek az idézett megszólalások.
– Elbírtunk velük, kivívtuk a szabadságunkat. El fogunk bírni ezekkel a támadásokkal is – zárta felszólalását Deutsch Tamás.
A vitában a német szociáldemokrata külügyi államtitkár a német elnökség friss, szerinte kompromisszumos jogállamisági javaslata mellett érvelt, amit a magyar kormány – másik nyolc EU-állam mellett – még a múlt héten elutasított.

Fotó: Európai Parlament
A hazai ellenzék részéről Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció, illetve Donáth Anna Momentumos EP-képviselő is felszólaltak Brüsszelben, s minél erősebb jogállamisági garanciákat vizionáltak az uniós kifizetések mellé. Dobrev szerint utóbbit az adófizetőkért folytatott küzdelem kívánja meg, nekik ugyanis jogukban áll tudni, mi történik a közpénzzel. Donáth Anna pedig a kérdésben összezáró varsói és budapesti kormányoknak ment neki. Mint azt mondta, egy olyan jogállamisági mechanizmusra van szükség, amit két egymásnak falazó kormány nem tud kijátszani.
Barley elmozdítását kezdeményezik a lengyelek
Lengyelországból is kemény bírálatot kapott a brüsszeli jelentéscsomag: Beata Kempa, a Jog és Igazságosság (PiS) képviselője, volt varsói miniszter megismételte azt a magyar részről is hangoztatott érvet, miszerint jogi alapja sem volt a dokumentumok elfogadásának.
– Az abortuszt, a genderideológiát, a szexuális kisebbségeknek nyújtott speciális jogokat akarják ránk erőszakolni
– érvelt a képviselő. Ugyancsak a PiS EP-delegációjának részéről ismertették tegnap, hogy a Magyarország és Lengyelország kiéheztetéséről szóló megjegyzése miatt Katarina Barleynak, az EP baloldali alelnökének elmozdítását kezdeményezik.
Barley egyébként szintén felszólalt a hétfői vitán, ám az elmúlt sajtónyilatkozataihoz képest visszafogottan beszélt: szerinte a jogállamisági mechanizmus léte nem jelentheti kompromisszum tárgyát, és igenis örül neki, hogy elkészült a brüsszeli jelentéscsomag.
Lapunk írt róla korábban: az uniós intézmények és a tagállamok jelenleg is tárgyalnak arról, hogy pontosan milyen feltételrendszerrel kerüljön végrehajtásra az állam- és kormányfők által a nyáron kidolgozott pénzügyi csomag – ezt ugyanis többen továbbra is jogállamisági feltételekhez kötnék. Utóbbit a jogállamiság margóján általában kipécézett varsói és budapesti kormányok ellenzik leginkább.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Kocsis Máté: Az EU nem változtat a háborús politikáján
Ukrajna gyorsított felvétele az Európai Unióba nem lenne fair a régóta csatlakozásra készülő országokkal szemben.

Hankó Balázs: Az összes magyar egyetem részt vehet az európai diplomakezdeményezésben
A kulturális és innovációs miniszter hétfőn Brüsszelből jelentkezett.

Kocsis Máté: 100-150 évre megpecsételné a magyarok sorsát Ukrajna EU-csatlakozása
Ukrajna tagfelvételével hazánk gyakorlatilag elbukná az uniós kohéziós forrásokat.

Vérfagyasztó részletek derültek ki az anyagyilkosságról
A vádlott testvére eddig soha nem látott részletességgel írta le anyjuk megtalálásának körülményeit.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról

Macron kokainpartit rendezett a vonaton?

Fekete Dávid friss videóban mutatta meg súlyos betegen született kisfiát

Óriási balhé a Fradinál: az edző a kispadra lökte az üvöltöző játékosát + videó

Bekeményít az időjárás: nyakunkon a rossz idő, nagy esővel jön a lehűlés

Németh Balázs: Brüsszel-Kijev-Tisza érdekközösség minden korábbinál erőteljesebb támadást indított és ebben központi figura Ruszin-Szendi Romulusz + videó

Döbbenetes balhé Marozsán meccsén: a szervezők tehetnek róla?

Kovács István vezeti a Bajnokok Ligája döntőjét – hivatalos

Újabb baloldali politikust takarítottak el Magyar Péter útjából

A Real Madrid bajnoka szégyennek nevezte Vinícius tettét a Barcelona ellen

Szoboszlai és Luis Díaz között mi volt ez a jelenet? A kamerák rögzítették + videó

Ezért nem lett semmi Szoboszlai Dominik olaszországi átigazolásából
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Kocsis Máté: Az EU nem változtat a háborús politikáján
Ukrajna gyorsított felvétele az Európai Unióba nem lenne fair a régóta csatlakozásra készülő országokkal szemben.

Hankó Balázs: Az összes magyar egyetem részt vehet az európai diplomakezdeményezésben
A kulturális és innovációs miniszter hétfőn Brüsszelből jelentkezett.

Kocsis Máté: 100-150 évre megpecsételné a magyarok sorsát Ukrajna EU-csatlakozása
Ukrajna tagfelvételével hazánk gyakorlatilag elbukná az uniós kohéziós forrásokat.

Vérfagyasztó részletek derültek ki az anyagyilkosságról
A vádlott testvére eddig soha nem látott részletességgel írta le anyjuk megtalálásának körülményeit.