– Bár már tíz éve volt, amikor Nyíregyháza polgármesterévé választottak, az átadás-átvétel folyamata és az azt követő időszak olyan mély nyomokat hagyott bennem, hogy a mai napig minden mozzanatra jól emlékszem – bocsátotta előre Kovács Ferenc (Fidesz–KDNP), Nyíregyháza első embere, aki 2010-ben Csabai Lászlónét (MSZP) váltotta a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei település élén. A kormánypárti politikus rámutatott arra, hogy a megválasztását követően egy mindenre kiterjedő, teljes kimutatást kért az önkormányzat pénzügyi helyzetéről.
– A hivatal dolgozói először azt közölték velem, hogy a szállítói tartozások összege 1,3 milliárd forint, ami már önmagában nagyon sok volt ahhoz képest, hogy egy fillér sem volt az önkormányzat számláján.
Nem sokkal később felkértem Szebellédi Istvánt, az akkori Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi Számviteli Karának intézeti tanszékvezetőjét, hogy végezzék el az önkormányzat teljes átvilágítását. Ennek az eredménye december közepén lett meg, s kiderült, hogy valójában 4,7 milliárd forint a lejárt tartozás, s a hitelfelvételből származó adósság megközelítette a 24 milliárd forintot. Üres kassza, kifizetetlen számlák, sorban álló hitelezők, kivéreztetett cégek, rosszul megtervezett fejlesztések, a pénzügyi helyzet több mint reménytelen volt – mondta Kovács Ferenc. Hozzáfűzte azt is, hogy az intézmények napról napra éltek, semmi sem működött észszerűen és gazdaságosan.
Erőltetett sikerpropaganda
– Nem fizették a közvilágítást, az elavult távfűtési hálózat miatt bármikor leállhatott volna a fűtés, és közben jöttek a bankvezetők, akik szintén a pénzüket követelték, kilátástalan, csődközeli helyzetben voltunk. Mindez a választások után derült ki, hiszen az előző városvezetés csak a sikerpropagandát erőltette – tájékoztatott Nyíregyháza polgármestere.
Kovács Ferenc emlékeztetett arra, hogy a következő években sokszor kellett kemény döntéseket hozni, és évek óta halogatott problémákat megoldani, de önerőből stabilizálták a város költségvetését. – Először felállítottunk egy diagnózist, koncepciót alkottunk, majd programot készítettünk, amit végrehajtottunk.
Megállítottuk a pénzek elfolyását, a teljes intézményrendszert átvilágítottuk, átütemeztük a hiteleket, sikerült stabilizálni a város pénzügyi helyzetét.
Elsőként az itt adózó kisvállalkozásoknak fizettük ki a rég lejárt szállítói tartozásokat. Felállítottuk a polgármesteri kabinetet, szigorúbb gazdálkodásra bírtuk a város cégeit. Két év alatt megtettük azokat a lépéseket, amelyekkel elkerültük a pénzügyi összeomlást – fogalmazott a polgármester.