A Gyurcsány-kormány semmit sem tett a fiatalok munkához jutásáért

Nem segít a kormány a fiatalokon, akik „elképesztő bajban” vannak emiatt – kelt ki közösségi oldalán Dobrev Klára. Arról viszont nem szólt Gyurcsány Ferenc felesége, hogy kormányzásuk idején rekordmennyiséggel csökkent a fiatal munkavállalók száma hazánkban, emellett pedig a Gyurcsány-kormány a közterheket is folyamatosan növelte. A baloldali politika a megoldást most a segélyezésben látja, az Orbán-kormány ehelyett viszont a fiatalok munkaerőpiaci elhelyezkedését segítené elő.

2021. 01. 25. 15:56
Dobrev Klára, a DK EP-képviselője.
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem segít a kormány a fiatalokon Dobrev Klára szerint. A Demokratikus Koalíció EP-képviselője azt írta a közösségi oldalán, hogy a válság „kegyetlenül elbánt” a fiatal korosztállyal, akik „elképesztő bajban vannak” emiatt.

Gyurcsány Ferenc felesége a megoldást ebben az esetben is a segélyezésben látja – szerinte Európa sok országában így segítenek rajtuk.

Az érzelemteli bejegyzés valószínűleg Gyurcsányék tudatos, fiatalokat célzó kampányának része, melyre az utóbbi pár évben a volt miniszterelnök is koncentrál. De mire alapulhat Dobrev Klára azon ötlete, hogy a fiataloknak is segély kell ahelyett, hogy a munkavállalásukat könnyítik?

https://www.facebook.com/dobrevklara/photos/a.1975631215846397/3628413100568192

A válaszhoz nem kell messzire visszamennünk az időben. 2002-től, Medgyessy Péter, MSZP–SZDSZ által támogatott miniszterelnök megválasztása után a 15–24 éves korosztályban drasztikusan csökkent a munkavállalók száma Magyarországon. A KSH vonatkozó adatai szerint a 2002-es majd 400 ezer főről negyedével esett vissza a számuk 2004-re, amikor már csak 305 ezren dolgoztak a fiatalok közül. Medgyessy távozásával Dobrev is lemondott ugyan politikai pozíciójáról, férjének miniszterelnöki székbe kerülésével azonban vélhetően jobban megnőtt a befolyása. A Gyurcsány-, majd később a Bajnai-kormány alatt a fiatal munkavállalók száma tovább csökkent, 2010-re már csak alig több mint 200 ezer fő dolgozott ebből a korosztályból.

Gyurcsányék kormányzása idején nem tettek semmit a fiatalok munkához jutásáért, így akkor logikus lépésnek tűnhetett a segéllyel való megsegítésük. A Gyurcsány-kormány azonban ehelyett tovább sarcolta a még munkába álló fiatalokat, illetve a szüleiket is. – Hazánkban a havi bruttó átlagkereset 185 ezer forint volt 2007-ben […] a dolgozók ebből átlagosan 114 100 forintot kaptak kézhez, ekkora volt a nettó kereset. Mind a bruttó, mind a nettó bérek növekedési üteme 1988 óta a legalacsonyabb volt, amit

jelentősen befolyásoltak az előző évek kormányzati intézkedései: az alkalmazottakat terhelő egészségbiztosítási járulék többszöri emelése és a munkavállalói járulék emelése. A keresetek reálértéke 2007-ben 4,8 százalékkal csökkent

az előző évhez képest […]. A csökkenés hátterében a kormányzati intézkedések, valamint a fogyasztói árak gyorsuló emelkedése áll – írja a KSH egy 2008-as kiadványában.

A Gyurcsány–Dobrev-tandem egyszer már tevékenyen részt vállalt az ország irányításában. Ekkor növelték a közterheket
Fotó: MTI/Kovács Attila

Egy elemzés szerint egyébként a 2008-as gazdasági válság hosszú időre, visszavetette a pályakezdő fiatalok munkaerőpiaci helyzetét. – Egy recesszió még tíz év elteltével is érezteti a hatását a fizetésekben. Mindez azt is jelenti, hogy abból a generációból, amelyik a 2008-as válságot követő években került ki a munkaerőpiacra, könnyen lehetnek olyanok, akik most másodszor vesztik el a munkahelyüket, miközben

a bérszínvonalukban valószínűleg még mindig érezni lehetett a 2008-as válság hatását

– írja a G7.hu baloldali gazdasági lap tavaly októberi cikkében. A szerző ekkor még értelemszerűen nem számolhatott az idén bejelentett szja-mentességgel, mely az előrejelzések szerint könnyíteni fogja a fiatal munkavállalók elhelyezkedését. – A lépés akár lökést adhat a cégeknek, hogy fiatalokat vegyenek fel, mert relatív alacsony fizetés mellett is magas nettó jövedelemre tehet szert a dolgozó – írja a Portfólió a 25 év alattiak adómentességéről, melyet Orbán Viktor jelentett be január 15-én.

Mint ahogy arra Dobrev bejegyzése is rámutat, a baloldal ajánlata azóta sem változott a magyar állampolgárok számára, hiszen továbbra is inkább segélyt adnának a fiataloknak, amihez a pénzt újabb adók kivetésével, a közterhek növelésével teremtenék elő, mint ahogy tették ezt akkor, amikor kormányon voltak.

A jobboldali megoldás a 2010 óta bevált recept: a polgári kormány megvédi a munkahelyeket és több pénzt hagy a munkavállalóknál azzal, hogy a válság idején adót csökkent.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.